facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-09-13
 

Tydzień z... MESSNEREM cz.5

Zawody adidas ROCKSTARS to święto wspinaczki sportowej, szczególnie bulderingu. Nie oznacza to jednak, że w trakcie ich rozgrywania można spotkać jedynie zawodników. W ubiegłym roku jako goście specjalni pojawili się między innymi Barbara Zangerl, Beat Kammerlander, Mayan Smith-Gobat oraz Alex Luger. Największą furorę wśród widzów i dziennikarzy robił jednak – jak zwykle – Reinhold Messner, z którym udało nam się przeprowadzić wywiad. W tym tygodniu, w oczekiwaniu na kolejną edycję adidas ROCKSTARS, codziennie znajdziecie kolejną odsłonę zapisu tej krótkiej, lecz niezwykle ciekawej rozmowy.


 


fot. Piotr Drożdż


Zapewne nie jest Pan na bieżąco z tym, co dzieje się na scenach zawodów wspinaczkowych. Co jest dla pana najbardziej interesujące, gdy przyjedzie Pan na takie zawody jak adidas ROCKSTARS. 

To prawda, że obecnie w ogóle mnie to nie interesuje. Nawet nie wiem, kto wygrał ostatnio Puchar Świata. Podobną postawę prezentuje 99% alpinistów na świecie, którzy również nie mają pojęcia, co się dzieje w świecie zawodniczym. Dla mnie najbardziej interesujące są wspinaczki w stylu alpejskim na średniej wielkości szczyty w Karakorum i Himalajach. Natomiast kiedy odwiedzam takie zawody jak ROCKSTARS, bardzo atrakcyjne zresztą, to zastanawiam się, ilu z tych zawodników później zmieni zainteresowania i przekwalifikuje się, by zostać alpinistami. Bo historia odnotowała wiele takich przypadków. Dobrym przykładem jest Stefan Glowacz, który był świetnym zawodnikiem w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, wygrywał Rock Master, a obecnie jest klasycznym alpinistą, szukającym wyzwań na skalnych ścianach całego świata. 

Poza tym nieustannie śledzę, jak zmienia się scena alpinistyczna. Słoweńcy są obecnie bardzo mocni – na przykład w swoich najlepszych latach niesamowity był Humar. Rosjanie mają swoje „kolektywne” podejście do gór najwyższych, ale na tym polu odnoszą spore sukcesy. Natomiast kraje, które przez 450 lat decydowały o tym, co dzieje się w alpinizmie – Austria, Anglia, Włochy, Szwajcaria, Francja – najwyraźniej straciły pozycje liderów. Wy, Polacy, też mieliście swój czas – przez około dziesięć lat, kiedy aktywny był Kukuczka. Wasza siła brała się z dążenia ku wolności, miała związek z tym, co działo się w kraju i z chęcią wyswobodzenia się, ucieczki z niewoli. Spotkałem polskich wspinaczy bardzo wcześnie, więc byłem na bieżąco z ich poglądami i motywacjami. Pamiętam długie dyskusje polityczne z Onyszkiewiczem. Poza tym z polskiej sceny wywodzą się również świetni ideolodzy alpinizmu, jak na przykład Wojtek Kurtyka, który był filozofem polskiego himalaizmu. Kukuczka zaś był tym koniem pociągowym, potrafił spędzić tydzień w śnieżnej jamie i dalej napierać. Zobaczcie także pozostałe pytania z cyklu "Tydzień z... Reinholdem Messnerem"

PYTANIE 1

PYTANIE 2

PYTANIE 3

PYTANIE 4

 

 

Możecie już śledzić tegoryczną edycję adidas ROCKSTARS na naszej stronie głównej, a także na specjalnym podserwisie: www.adidas-rockstars.goryonline.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Łukasz Ziółkowski
 
Maciek Szopa
 
2014-11-06
BIZNES
 

Zatrzymaj ciepło i pokonaj chłód z Climaheat

Komentuj 0
Goryonline
 
2014-10-14
FOTO-VIDEO
 

Paryż - Fontainebleau nocną porą

Komentuj 0
Goryonline
 
2014-10-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Daniel Woods En Route

Komentuj 0
Goryonline
 
2014-09-19
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Relacja na Żywo - adidas Rockstars

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com