facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-09-11
 

Tydzień z... MESSNEREM cz.3

Zawody adidas ROCKSTARS to święto wspinaczki sportowej, szczególnie bulderingu. Nie oznacza to jednak, że w trakcie ich rozgrywania można spotkać jedynie zawodników. W ubiegłym roku jako goście specjalni pojawili się między innymi Barbara Zangerl, Beat Kammerlander, Mayan Smith-Gobat oraz Alex Luger. Największą furorę wśród widzów i dziennikarzy robił jednak – jak zwykle – Reinhold Messner, z którym udało nam się przeprowadzić wywiad. W tym tygodniu, w oczekiwaniu na kolejną edycję adidas ROCKSTARS, codziennie znajdziecie kolejną odsłonę zapisu tej krótkiej, lecz niezwykle ciekawej rozmowy.

 


Reinhold Messner podczas wczęczanIa nagród na adidas ROCKSTARS / fot. Piotr Drożdż


Każda generacja ma wrażenie, że kolejne pokolenia nie są tak interesujące, kolorowe i kreatywne, jak wcześniejsze. Podobne głosy słyszy się wśród ludzi zbliżających się do czterdziestki, jak ja, którzy porównują dzisiejszych wertykalnych atletów z pokoleniem końca lat osiemdziesiątych i początku dziewięćdziesiątych, które obfitowało w wielkie osobowości typu Jerry Moffatt, Stefan Glowacz, Ben Moon, Lynn Hill. Mówi się, że teraz mamy wspaniałych sportowców, ale brak takich osobowości. Pan miał możliwość obserwowania kolejnych pokoleń wspinaczy od prawie pół wieku. Czy jest to w ogóle możliwe, aby dana generacja była mniej interesująca niż poprzednia? A może to tylko złudzenie? 

Osobowości w końcu się pojawią. Pokolenie, o którym wspominasz weszło w świat zawodów ze sceny wspinaczki skałkowej i te nazwiska były znane już wcześniej, a zagadką było tylko, kto sprawdzi się w nowej formule. Przykładowo prawdopodobnie najlepszy wspinacz skalny tej generacji Wolfgang Güllich nie był dobrym zawodnikiem i szybko zrezygnował ze startów. Tak czy inaczej nie da się zaprzeczyć, że były to interesujące czasy. Niemniej jednak jeśli cofniemy się do drugiej połowy XIX wieku, to na przykład Mummery wydaje się osobowością wszech czasów, w obliczu której bledną mistrzowie następnych generacji: był dobrym pisarzem, bogatym człowiekiem, który eksplorował wiele łańcuchów górskich od Alp przez Kaukaz po Himalaje. Ale trzeba być także świadomym tego, że każde pokolenie ma w pewnym sensie kompleks wcześniejszych. Dzisiaj być może musimy jeszcze poczekać na pojawienie się prawdziwych osobowości – młodzi muszą mieć czas, aby dojrzeć i ewoluować. Wydaje się, że jednym z kandydatów jest David Lama, który kiedyś był w czołówce zawodów, może nie na absolutnym topie, ale bardzo blisko. Zdecydował się opuścić sztuczne ściany i stać się osobistością w świecie górskim. Na początku, po jego próbie na Cerro Torre, byłem sceptyczny i dołączyłem do jego krytyków – za nieczystą grę. Ale później wrócił i pokazał, że jest świetnym alpinistą. Zatem i w tym najmłodszym pokoleniu pojawiają się osobowości, ale zawsze jest ich zaledwie kilka wobec setek szeregowych wspinaczy. 



Zobaczcie także pozostałe pytania z cyklu "Tydzień z... Reinholdem Messnerem"

PYTANIE 1

PYTANIE 2



Przypomnijcie sobie ubiegłoroczną edycję adidas ROCKSTARS: www.adidas-rockstars.goryonline.com


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Goryonline
 
2016-12-26
GÓRY
 

Lawiny w polskich górach

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2016-05-30
FOTO-VIDEO
 

Zjazd wschodnią Matterhornu FILM

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
Redakcja
 
2016-01-21
GÓRY
 

Nowe GÓRY (247) już w sprzedaży!

Komentuj 0
Agnieszka Szymaszek
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com