facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-09-10
 

Tydzień z... MESSNEREM cz.2

Zawody adidas ROCKSTARS to święto wspinaczki sportowej, szczególnie bulderingu. Nie oznacza to jednak, że w trakcie ich rozgrywania można spotkać jedynie zawodników. W ubiegłym roku jako goście specjalni pojawili się między innymi Barbara Zangerl, Beat Kammerlander, Mayan Smith-Gobat oraz Alex Luger. Największą furorę wśród widzów i dziennikarzy robił jednak – jak zwykle – Reinhold Messner, z którym udało nam się przeprowadzić wywiad. W tym tygodniu, w oczekiwaniu na kolejną edycję adidas ROCKSTARS, codziennie znajdziecie kolejną odsłonę zapisu tej krótkiej, lecz niezwykle ciekawej rozmowy.


fot. Piotr Drożdż

fot. Piotr Drożdż


Jeśli już wspomina Pan o porównaniu wspinaczki sportowej i górskiej, to nasuwa mi się inne pytanie. Otóż, w przeciwieństwie do Jurka Kukuczki, nie przyjął Pan srebrnego medalu olimpijskiego, które nadano wam honorowo podczas Igrzysk w Calgary. Teraz zrobiłby Pan to samo? 

Oczywiście. Nigdy nie przyjąłbym żadnego medalu. Tak samo jak nie stałbym się członkiem partii politycznej. Jak wiesz, byłem posłem Parlamentu Europejskiego, ale nie z ramienia partii, ponieważ jestem sceptyczny, jeśli chodzi o demokrację opartą na systemie partyjnym. Moim zdaniem alpinizm nie jest sportem, jakim może być buldering i wspinanie na sztucznej ścianie. Bezpośrednia rywalizacja w alpinizmie jest bardzo niebezpieczna. W latach siedemdziesiątych ja i kilku innych czołowych wspinaczy otrzymaliśmy ofertę od telewizji BBC, aby urządzić wyścig na północnej ścianie Eigeru. Pomysł polegał na tym, że ja i Peter Habeler mieliśmy się ścigać z czołowymi zespołami z Francji i Anglii. Sama idea była bardzo interesująca, ale wszyscy – ja czy Chris Bonington – odrzuciliśmy tę propozycję, bo zdawaliśmy sobie sprawę, że jest to zbyt niebezpieczne. Wygrałby prawdopodobnie zespół, który ryzykowałby najbardziej. Resumując – zawsze byłem orędownikiem teorii, że alpinizm w górach wysokich nie jest sportem, więc przyjmując medal za osiągnięcia w tej dziedzinie zaprzeczyłbym sam sobie. 

 

 

Wczorajsze pytanie do Reinholda Messnera znajdziecie TUTAJ.

 

 

Przypomnijcie sobie ubiegłoroczną edycję adidas ROCKSTARS: www.adidas-rockstars.goryonline.com


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Maciek Szopa
 
2014-11-06
BIZNES
 

Zatrzymaj ciepło i pokonaj chłód z Climaheat

Komentuj 0
Goryonline
 
2014-10-14
FOTO-VIDEO
 

Paryż - Fontainebleau nocną porą

Komentuj 0
Goryonline
 
2014-10-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Daniel Woods En Route

Komentuj 0
Goryonline
 
2014-09-19
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Relacja na Żywo - adidas Rockstars

Komentuj 0
Maciek Szopa
 
2014-09-18
WSPINACZKA SPORTOWA
 

"Być pierwszym to jedyne co się liczy..."

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com