facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2013-09-12
 

Tydzień z... MESSNEREM cz.4

Zawody adidas ROCKSTARS to święto wspinaczki sportowej, szczególnie bulderingu. Nie oznacza to jednak, że w trakcie ich rozgrywania można spotkać jedynie zawodników. W ubiegłym roku jako goście specjalni pojawili się między innymi Barbara Zangerl, Beat Kammerlander, Mayan Smith-Gobat oraz Alex Luger. Największą furorę wśród widzów i dziennikarzy robił jednak – jak zwykle – Reinhold Messner, z którym udało nam się przeprowadzić wywiad. W tym tygodniu, w oczekiwaniu na kolejną edycję adidas ROCKSTARS, codziennie znajdziecie kolejną odsłonę zapisu tej krótkiej, lecz niezwykle ciekawej rozmowy.

 

fot. Piotr Drożdż

 

Wielu zawodników – jak kiedyś Stefan Glowacz, a teraz David Lama – wykorzystało swój poziom wytrenowania potrzebny w zawodach, aby osiągnąć świetne wyniki na górskich ścianach. Obecnie najlepsi alpiniści – na przykład Steve House czy Marko Prezelj – muszą już prezentować przyzwoity poziom skalny, na przykład robić dziewiątki w skali UIAA, ale wciąż nie ma potrzeby, żeby byli naprawdę silnymi wspinaczami sportowymi. Myśli Pan, że za 20-30 lat doczekamy się momentu, , kiedy czołowi himalaiści będą musieli robić bardzo trudne drogi w skałach?

Wydaje mi się, że taki moment nigdy nie nadejdzie. W Himalajach zawsze wystarczy poziom 7a może 7b, bo jeśli zrobisz drogę o takich trudnościach bardzo wysoko, to i tak nikt jej nie powtórzy. Podobnie jak w środowisku wspinaczy skalnych, także wśród alpinistów jest tylko kilku, którzy robią naprawdę nowatorskie rzeczy. Są wśród nich wspomniani przez ciebie Marko Prezelj i Steve House. W latach siedemdziesiątych takich ludzi było znacznie więcej. Większość alpinistów jeździła wówczas w Himalaje, aby robić nowe drogi, a nie powtarzać normalne linie na ośmiotysięcznikach. Dzisiaj 99 procent ruchu wspinaczkowego koncentruje się na Evereście, Cho Oyu i innych szczytach, na które prowadzą zaporęczowane drogi. Himalaizm wysokościowy stał się synonimem trekingu na ośmiotysięczniki. Jest bardzo wąska grupa ludzi, która robi coś trudnego na odległych ścianach. A te naprawdę najtrudniejsze urwiska gór najwyższych nie tylko nie są zrobione, ale wciąż pozostają nietknięte. Zobaczcie także pozostałe pytania z cyklu "Tydzień z... Reinholdem Messnerem"

PYTANIE 1

PYTANIE 2

PYTANIE 3

 

 

Przypomnijcie sobie ubiegłoroczną edycję adidas ROCKSTARS: www.adidas-rockstars.goryonline.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Maciek Szopa
 
2014-11-06
BIZNES
 

Zatrzymaj ciepło i pokonaj chłód z Climaheat

Komentuj 0
Goryonline
 
2014-10-14
FOTO-VIDEO
 

Paryż - Fontainebleau nocną porą

Komentuj 0
Goryonline
 
2014-10-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Daniel Woods En Route

Komentuj 0
Goryonline
 
2014-09-19
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Relacja na Żywo - adidas Rockstars

Komentuj 0
Maciek Szopa
 
2014-09-18
WSPINACZKA SPORTOWA
 

"Być pierwszym to jedyne co się liczy..."

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com