facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-04-02
 

PKA Lhotse Experience 2014

2 kwietnia rusza polska niezależna wyprawa górska PKA Lhotse Experience 2014. Jej celem jest zdobycie leżącego na granicy Nepalu i Chin ośmiotysięcznika – Lhotse (8516 m n.p.m.).

Czteroosobowy zespół rzucił wyzwanie kolejnemu himalajskiemu ośmiotysięcznikowi. Podczas wspinaczki Polacy zmierzą się z bezpośrednim sąsiadem Mount Everestu i jednocześnie czwartą najwyższą górą świata. Trasa na szczyt prowadzi klasyczną drogą przez zachodnią ścianę.- Nie będziemy zdobywać szczytu za wszelką cenę, jednak jedziemy w Himalaje spełnić swoje marzenia – mówi Michał Matląg, jeden z uczestników wyprawy PKA Lhotse Experience 2014, w której oprócz niego biorą udział: Bogusław Magrel (kierownik wyprawy), Wojciech Flaczyński i Lech Flaczyński. Nie mają oni wsparcia oficjalnych instytucji, sponsorów ani patronów medialnych.

Lhotse po tybetańsku znaczy Południowy Szczyt, znajduje się ona bowiem na południe od Everestu, oddzielona od niego Przełęczą Południową. Pierwsze polskie wejście miało miejsce 4 października 1979 w składzie Andrzej Czok, Zygmunt Andrzej Heinrich, Jerzy Kukuczka, Janusz Skorek.  Na południowej, nie zdobytej wówczas ścianie Lhotse zginęli Rafał Chołda (1985 r.), Czesław Jakiel (1987 r.) oraz Jerzy Kukuczka (1989 r.).

Powrót planowany jest pod koniec maja 2014.
 
Polski Klub Alpejski jest ogólnopolskim stowarzyszeniem sportowym, formalnie istniejącym od 2000 roku. Jego głównymi celami statutowymi są: popularyzacja alpinizmu, organizacja wypraw w góry wysokie, krzewienie kultury górskiej w naszym społeczeństwie. Na koncie ma ponad 130 wypraw na pięć kontynentów, podczas których działał w najwyższych górach świata: Himalajach, Karakorum, Andach, Kaukazie, Ałtaju, Górach Elbrus, Ruwenzori oraz w Alpach.

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2020-07-29
GÓRY
 

10 wskazówek jak wędrować po górach z dziećmi

Komentarze
0
 
Weronika Biernacka
 
 
Piotr Michalski
 
2020-07-28
GÓRY
 

Tatry - nowe drogi

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2020 Goryonline.com