facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-01-18
 

Nanga Parbat: Daniele Nardi i Tom Ballard dotarli na 6200 m.

Zimowa wyprawa na Nangę Parbat pod kierownictwem Daniele Nardiego poczyniła kolejne postępy. Przed kilkoma dniami informowaliśmy o założeniu przez zespół C3. Pomimo obfitych opadów śniegu i silnego wiatru, Włoch wespół z Tomem Ballardem dotarli na wysokość ok. 6200 m, gdzie złożyli depozyt i zawrócili do bazy.

Wspinaczka Żebrem Mummary'ego. Fot. Rahmatullah Baig

 

Osiągnięta przez dwójkę Nardi-Ballard wysokość to miejsce, do którego Nardi dotarł podczas swojej samotnej wyprawy w 2015r. Dwa lata wcześniej, wspinając się w zespole z Francuzką Elizabeth Revol, w tym samym miejscu rozbili obóz, by następnie osiągnąć 6450 m - jest to jak dotąd maksymalna wysokość zdobyta przez kogokolwiek na drodze wiodącej Żebrem Mummary'ego na Nagą Górę. 

Czy w tym roku Nardiemu uda się przełamać tę barierę i zajść wyżej? Póki co zespół zmaga się z ciężkimi warunkami pogodowymi. Mocne opady śniegu i silny wiatr zasypały prawie w całości założoną przez wspinaczy kilka dni temu "trójkę" na wysokości 5712 m, co dobrze widać na poniższym zdjęciu:

 

Obóz III w trakcie odkopywania po zamieci. Fot. Tom Ballard

 

"Pomimo wyczerpania i zmęczania jestem zadowolony - wykonaliśmy kawał dobrej roboty." - zakomunikował Nardi na swoim profilu na FB

 

Obecnie cały zespół przebywa w obozie bazowym. Rahmatullah Baig po ciężkiej nocy spędzonej w "trójce" (Pakistańczyk cierpi na nawracającą infekcję gardła) wraca powoli do zdrowia. Cała czwórka (w wyprawie prócz Nardiego, Ballarda i Baiga bierze udział jeszcze Karim Hayat) czeka na poprawę warunków pogodowych. Prognozy niestety nie są optymistyczne - jak donosi portal Pakistan Mountain News, 19 stycznia, czyli jutro, można spodziewać się załamania pogody. W takich warunkach ciężko będzie o wznowienie akcji górskiej.


Uczestnicy zimowej wyprawy na Nangę Parbat 2018/2019. Fot. arch. Danielle Nardi


Źródło: Pakistan Mountain News, Daniele Nardi na FB, Instagram Tom Ballard

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Bartek Pasiowiec
 
2019-03-07
GÓRY
 

Nanga Parbat: poszukiwania jednak wznowione!

Komentuj 0
Maciej Piera
 
Maciej Piera
 
2019-03-03
GÓRY
 

Nanga Parbat: raport na koniec dnia

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com