facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-06-24
 

Nanda Devi: Odnaleziono ciała zaginionych himalaistów

Z niecierpliwością wyczekujemy na kolejne wieści dotyczące postępów Nanda Devi East Polish Expedition 2019. Tymczasem dotarła do nas smutna, choć niestety spodziewana informacja: w pobliżu góry odnaleziono ciała siedmiu zaginionych himalaistów z międzynarodowego zespołu, z którymi ostatni kontakt miał miejsce 26 maja - na dzień przed zejściem sporej lawiny... Akcja poszukiwawcza trwa nadal - nie zlokalizowano jeszcze ostatniego, ósmego wspinacza.  

Uczestnicy międzynarodowej wyprawy na ostatnim wspólnym zdjęciu, tuż przed rozpoczęciem wyprawy. Fot. Reuters

 

Jak donoszą zagraniczne serwisy informacyjne (m.in BBC i Himalayan Times), celem wyprawy, kierowanej przez doświadczonego Brytyjczyka, Martina Morana był niezdobyty dotąd i nienazwany szczyt w okolicy Nanda Devi, mierzący 6477 m n.p.m. Licząca 12 osób grupa weszła najpierw na wierzchołek Nanda Devi East (7434 m n.p.m.), skąd czwórka himalaistów wróciła do bazy, a pozostała ósemka zdecydowała się kontynuować akcję górską i podjąć próbę zdobycia rzeczonego szczytu. Niestety, decyzja ta okazała się być tragiczna w skutkach: 26 maja stracono z nimi łączność radiową, a kolejnego dnia w tym właśnie miejscu odnotowano zejście sporej lawiny... 

 


Przybliżona okolica tragedii - oprac. BBC/ Google Earth


Akcję poszukiwawczą z wykorzystaniem śmigłowców rozpoczęto po kilku dniach - na początku czerwca indyjscy piloci dostrzegli kilka ciał na lawinisku - z powodu trudnych warunków atmosferycznych nie udało się jednak wówczas do nich dotrzeć.

 

Przełom w sprawie nastąpił wczoraj: dwa niezależnie działajace zespoły (jeden z para-militarnej formacji ITBP - Indo-Tibetan Border Police, drugi rekrutujący się z członków indyjskiej federacji wysokogórskiej - IMF), liczące w sumie 50 osób, dotarły na miejsce tragedii - wedle raportów udało im się odkopać siedem ciał, ktore zostaną teraz sprowadzone do bazy (jeszcze nie podjęto decyzji w jaki dokładnie sposób) i tam poddane będą identyfikacji. Trwają poszukiwania ostatniego, ósmego z zaginionych. 

W grupie kierowanej przez Martina Morana znajdowali się Brytyjczycy: John McLaren, Rupert Whewell i Richard Payne, Amerykaninie Anthony Sudekum i Ronald Beimel, Australijka Ruth McCance i indyjski przewodnik Chetan Pandey. Rodzinom ofiar składamy najszczersze wyrazy kondolencji. 

Źródło: BBC & The Himalayan Times

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-07-08
GÓRY
 

Rocznica pierwszego wejścia na Gaszerbrum II

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-03-28
GÓRY
 

Red Bull Szybka Tura

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-25
GÓRY
 

Dni Lawinowo-Skiturowe dla Ukrainy

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-03-14
GÓRY
 

Jurek Łabęcki – Kaskader z Bronowic

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com