facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-06-29
 

Jak Polacy wymyślili himalaizm zimowy - archiwum dokumentalisty pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest

Wielkie przygody miewają proste początki. Mirek Wiśniewski rozpoczął swoją odwożąc do domu Andrzeja Zawadę. Kilka miesięcy później prowadził samochód marki Jelcz po brzegi wypełniony sprzętem alpinistycznym i towarami na przemyt spod Kolumny Zygmunta aż do stóp najwyższych gór świata. Tak rozpoczęła się wielka przygoda Mirka Wiśniewskiego – lekarza i fotografa, której efektem jest dokumentacja narodowej wyprawy na Lhotse w 1974 roku, pierwszego zimowego zdobycia Mount Everest w 1980 roku oraz budowy stacji polarnej im. Henryka Arctowskiego na Antarktydzie w 1977 roku. Czas aby to wyjątkowe archiwum ocalić od zapomnienia. 

Powrót z wyprawy . Iran. Góry Demavent. 1975


Polacy spóźnili się w wytyczaniu szlaków na ośmiotysięczniki, gdyż „żelazna kurtyna” uniemożliwiła im wyjazd z kraju. W latach 70. Dalekie podróże stały się bardziej dostępne, a zew przygody nieokiełznany. Wymyślili więc nową dyscyplinę sportową – zdobywanie najwyższych gór świata zimą w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Mirek Wiśniewski uczestniczył w wyprawach jako kierowca, lekarz oraz przede wszystkim fotograf. Przywiózł zbiór unikalnych zdjęć uwieczniających chwile, w których kontakt człowieka z przyrodą jest szczególnie bliski. Wiśniewski po mistrzowsku oddał naturę Himalajów wraz z ich niedostępnością, subtelną grą barw, niepowtarzalną formą skał i lodu, oraz upór ludzki skorych do podjęcia ogromnego ryzyka, ich codzienne zmaganie się z własnymi ciałami, przyjaźnie wystawione na najwyższe próby. Został dokumentalistą zimowych osiągnięć „lodowych wojowników”, a także wyjątkowego wydarzenia dla polskich badań polarnych – budowy polskiej stacji im. Henryka Arctowskiego na Antarktydzie. 


Baza wypraw everestowskich w nocy. Nad bazą szczyt Lingtren oraz fragment przełęczy Lhola 1974 Lhotse


Archiwum to ponad 10 000 negatywów oraz slajdów, nagrania audio, dokumenty drukowane, pamiątki z wypraw i stare wydruki fotograficzne. Dużą część tych materiałów pokażemy na wystawie Mirka Wiśniewskiego poświęconej tym wydarzeniom jesienią 2019 roku w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Głównym założeniem ekspozycji jest pokazanie fotografii niepublikowanych, odszukanych wśród przepastnego zbioru negatywów oraz obecnie przygotowywanych materiałów filmowych będących zapisem opowieści Wiśniewskiego – jednego z nielicznych żyjących jeszcze uczestników pierwszych zimowych wypraw w Himalaje. 

 

Karawana jakow wyprawy na Lhotse. Osta tni odcinek przed bazą. Lhotse 1974

 

Jednak czasy poprzedniego ustroju nie sprzyjały właściwemu przechowywaniu i konserwacji materiałów fotograficznych. Duża część, dziś ponad 80-letniego artysty, wymaga profesjonalnego opracowania, konserwacji i digitalizacji. Negatywy przetrzymywane były przez długi czas w trudnych warunkach, niektóre pokrywa gruba warstwa kurzu, inne zaatakowane zostały przez pleśń oraz grzyby, są wśród nich również takie, które w wyniku złego przechowywania uległy zażółceniu. 

 

Aby przyszłoroczna wystawa mogła dojść do skutku w zaplanowanym kształcie archiwum wymaga natychmiastowej opieki, co generuje znaczne koszty. W związku z tym za pośrednictwem portalu crowdfundingowego zrzutka.pl trwa zbiórka funduszy na ratowanie archiwum Mirka Wiśniewskiego przed ostatecznym zniszczeniem i trwałym zapomnieniem. 




 

Strona akcji jest dostępna pod adresem https://zrzutka.pl/6758vp. 

 

Archiwum poddane odpowiedniemu przygotowaniu stanie się fundamentem dla przygotowywanej przy współpracy z DSH wystawy, a przede wszystkim świadectwem niezmiernie ciekawego okresu w historii kraju oraz inspiracją dla kolejnych pokoleń himalaistów, podróżników i fotografów. 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-08-30
GÓRY
 

K2 już łaskawe dla kobiet

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-08-05
GÓRY
 

Szlakami Riły

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-30
GÓRY
 

Pięć najwspanialszych tras w Tatrach

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-29
GÓRY
 

High Scardus Trail - prawdziwy klejnot Bałkanów

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-25
GÓRY
 

Pięć ciekawych dróg tatrzańskich

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com