facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-09-08
 

Ziemia Baffina - part II

Jakby tak się zastanowić, to można by dojść do wniosku, iż Ziemia Baffina to w tym roku najpopularniejsze miejsce na zorganizowanie wyprawy.
Pamiętacie okładkę Gór ze stycznia tego roku? To właśnie w tym numerze zamieściliśmy opis zeszłorocznej wyprawy zespołu Stefana Glowacza i Roberta Jaspera, którzy to w ciągu czternastu dni wspinaczki wytyczyli nową, prawie tysiącmetrową drogę Take the Long Way Home A4 X-, 700 m, 21 wyciągów. To być może opis tego miejsca, a być może niesamowite zdjęcia, które możecie zobaczyć w naszej fotogalerii, sprawiły, iż w tym roku miejsce to odwiedziły aż dwie ekipy składające się z aktualnie najlepszych wspinaczy młodego pokolenia. O pierwszej z nich, skład której tworzyli Belgowie Nicolas i Olivier Favresse oraz Sean Villanueva i Stéphane Hanssens pisaliśmy niedawno (nius).

Okazało się, że praktycznie w tym samym czasie miała również miejsce realizacja innego wielkiego przedsięwzięcia, jakim był The Asgard Project.
Celem tej wyprawy było wytyczenie w stylu kapsułowym (z użyciem portaledge) nowej drogi na północno-zachodniej ścianie Mount Asgard (ściana ta uchodzi za jedną z najtrudniejszych ścian skalanych na świecie).


W skład zespołu weszli Leo Houlding (ile to razy jego nazwisko pojawiało się na łamach naszego magazynu? trudno to wręcz zliczyć), Sean „Stanley” Leary (ten „szybkobiegacz” z Doliny też nie powinien być naszym czytelnikom obcy), Carlos Suárez oraz Jason Pickles. Całość sfilmować mieli Alistair Lee i Ian Burton.

Na samą wspinaczkę przeznaczono około dwóch tygodni. Plan zakładał, iż po zdobyciu szczytu, trzej członkowie zespołu, czyli Leo Houlding, Sean Leary i Carlos Suárez odda z jego wierzchołka skok typu B.A.S.E. w strojach wind suits. Byłby to pierwszy tego typu skok oddany na Ziemi Baffina. Jakby tego było mało, następnym etapem miało być szybkie, jednodniowe powtórzenie nowej drogi przez Leo i Seana, którzy by tego dokonać mieli korzystając z wyuczonych podczas swoich licznych wspinaczek na El Capitanie metod szybkiego wspinania tzw. short fixingu (zobacz...) i wspinania symultanicznego (jednoczesnego).

Ja widać taki ambitny plan wymagał niemałych przygotowań, na które to zespół poświęcił praktycznie cały rok poprzedzający omawianą wyprawę.

W mekce „base jumperów”, jakim jest dobrze znane wszystkim polskim wspinaczom włoskie Arco, zespół trenował skoki z Monte Brento (film).

W hiszpańskim Riglos ćwiczono szybką wspinaczkę zakończoną skokiem B.A.S.E (zobacz film).

A na ścianie El Capitana, podczas rekordowo szybkiego (11,5 godziny) przejścia Freeridera VI 5.12d, 37 wyciągów (nius), trenowano metody szybkiego wspinania (film).

Jednak jak to w życiu bywa, plany planami, a w takim miejscu jak Ziemia Baffina o wszystkim i tak decyduje pogoda, a tę zespół miał wręcz fatalną. Ciągła ujemna temperatura, liczne śnieżyce i zawieje oraz znacznie większe, niż się spodziewano, zastane trudności skalne sprawiały, iż wytyczenie nowej linii wymagało spędzenia w ścianie aż dwunastu dni.
Dziś jeszcze nie posiadamy zbyt dużo detali na temat samej wspinaczki (nawet nie wiemy, jakie trudności zastał w ścianie zespół). Jedyne informacje, jakie do nas dotarły, to te, że w panujących warunkach atmosferycznych pokonanie ściany już było czymś niezwykle trudnym i kosztowało zespół tyle wysiłku, iż zrezygnowano z dalszych, założonych wcześniej planów (sam skok był niemożliwy z powodu huraganowego wiatru, a wspinaczka non stop, w ciągu jednego dnia, pomijając zmęczenie wspinaczy i fatalną pogodę, także byłaby prawdopodobnie niemożliwa z powodu swojego charakteru – zbyt dużo terenu pokonano za pomocą wspinaczki metodą sztucznych ułatwień, czyli hakówki).


Jak tylko dotrą do nas nowe informacje, natychmiast się nimi z Wami podzielimy.

Na temat samej wyprawy możecie się więcej dowiedzieć z oficjalnej strony całego projektu - www.theasgardproject.com
     
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-25
GÓRY
 

Pięć ciekawych dróg tatrzańskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-22
GÓRY
 

Lato i jesień w Laponii

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com