facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-03-03
 

Wyróżnienie Fair Play PKOl dla himalaistów: Bielejca, Grudnia i Chmielarskiego

Grzegorz Bielejec, Mariusz Grudzień i Marek Chmielarski; źródło: PZAUzasadnienie Kapituły PKOl:

Pomimo zmęczenia wcześniejszymi atakami szczytowymi (Grzegorz Bielejec i Marek Chmielarski) i niedostateczną aklimatyzacją (Mariusz Grudzień) bez wahania przystąpili do akcji ratowniczej, wyruszając z obozu III po członka wyprawy tajwańskiej, który umierał w obozie IV na wys. 7500 m n.p.m. W celu ratowania życia pokonali nocą ok. 400 m przewyższenia, poświęcając własne ambicje i nie zważając na wzrastające zmęczenie. Na podjęcie akcji ratunkowej zdecydowali się jedynie Polacy, mimo że w obozie było ok. 20 osób, do których zwrócili się z prośbą o wsparcie. Po trzech godzinach nocnych poszukiwań Grudzień i Bielejec odnaleźli Tajwańczyka Shahina w obozie IV pod opieką pary Meksykanów. Podali mu tlen i niezbędne leki. O świcie przybył po Tajwańczyka jego osobisty tragarz i pomógł w transporcie poszkodowanego. Po zejściu do obozu III, potem II i podaniu kolejnej porcji leków przez Grudnia Tajwańczyk został sprowadzony do bazy.


W komentarzu na stronie PZA czytamy natomiast, że:

Ten czyn godny jest podziwu i propagowania szczególnie w czasach, w których sukces własny w górach wysokich przedkładany jest nad życie ludzkie.


Główne Trofeum Fair Play otrzymał tenisista Łukasz Kubot. Nagrody, dyplomy i wyrónienia wręczali m.in.: Halina Zdebska-Biziewska - przewodnicząca klubu Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego, minister sportu i turystyki Andrzej Biernat oraz prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.


Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Grzegorzem Bielejcem, w której opisuje kulisy akcji ratunkowej.źródło: PZA, PKOl

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com