facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-07-23
 

Wyprawa wspinaczkowa: Przeklęty wspin - Prokletije 2012

Na początku sierpnia wracamy w Góry Przeklęte, aby kontynuować rozpoczęty dwa lata temu projekt eksploracji wspinaczkowej tych fascynujących, malowniczych i wciąż mało poznanych gór.
Liny? Są. Kości? Są. Friendy? Są… Nasza czeklista w końcu ma odhaczone wszystkie punkty! Na początku sierpnia wracamy w Góry Przeklęte, aby kontynuować rozpoczęty dwa lata temu projekt eksploracji wspinaczkowej tych fascynujących, malowniczych i wciąż mało poznanych gór. To obszar, gdzie ilość dróg już istniejących można policzyć na kilku palcach, z czego trzy zostały poprowadzone przez polską wyprawę z 2010 r. kierowaną przez Adama Latuska. Drogi, które wówczas powstały to Kolegi Dzium (VII-, 650 m.), Dele soundsystem (VI, V+obl. 500 m.), Wanta Pipanta (VI+, 400 m.).


Góry Przklęte, fot. Mateusz Balcerzak

Udało nam się zgromadzić cały niezbędny sprzęt już na kilka tygodni przed wyjazdem. Ta komfortowa sytuacja, to dla każdego z nas pewna nowość - jak to, bez nerwówki? Ilość sprzętu, który musimy wnieść do doliny Ropojana, jest naprawdę duża, bo będziemy działać w trzech zespołach. Dużo rozmawiamy o o taktyce, i o możliwych wycofach. Nie pomijamy także tak modnych ostatnio rozważań o etyce - czy młotek kłóci się z zasadą light and fast? Oczywiście, że kłóci się, ale mniej niż wiertarka. Zabieramy więc ręczne spitownice, także po to, żeby po naszych drogach został namacalny ślad.


Dolina Ropojana, fot. Mateusz Balcerzak

Z wyprawy z 2010 r., poza imponującymi wapiennymi wieżami, podejściami i ciężkimi plecakami pamiętamy także fascynujący kontakt w lokalnymi pasterzami. Będą oni prawdopodobnie jedynymi poza nami ludźmi w całej dolinie. To z ich obozowiska będziemy czerpać wodę, być może znowu wspólnie zjemy upolowanego królika? Wyprawa - to nie tylko wspinanie, to także wszystko naokoło przez co każdy, kto choć raz był na wyprawie, zrobi wszystko, aby pojechać ponownie.

Tegoroczna wyprawa będzie działała w składzie:
Adam Latusek (kierownik), Wojtek Szeloch, Jacek Kierzkowski, Maciek Figat, Michał Karbowski oraz Wojtek Nowicki.


Więcej o wyprawie można przeczytać tu:
http://outblog.pl/patronaty/wyprawa-wspinaczkowa-przeklety-wspin-prokletije-2012/Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com