facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-08-07
 

Wyprawa w rejon fiordu Tasermiut na Grenlandii - relacja

Zakończyła się wyprawa Polskiego Związku Alpinizmu w rejon fiordu Tasermiut na Grenlandii.

Zakończyła się wyprawa Polskiego Związku Alpinizmu w rejon fiordu Tasermiut na Grenlandii.

Niesamowite okno pogodowe – ponad 12 dni zostało w pełni wykorzystane i zespół w składzie Maciek Ciesielski, Jurek Stefański i Wawrzyniec Zakrzewski zrealizował praktycznie wszystkie zamierzone plany.

22-23 lipca w trakcie 33-godzinnej akcji (22 godziny wspinania) zespół w stylu RP, 2xAF przeszedł znajdującą się na ścianie Ulamertorsuaq drogę Geneva Diedre (szerzej znaną jako War and poetry*) VI.12c 31 wyciągów.

Styl AF został wymuszony fatalnymi warunkami atmosferycznymi (niska temperatura, wiatr i zachmurzenie), w jakich to zespół musiał się wspinać kolejnego dnia po nieplanowanym, ciężkim biwaku.

Prawdopodobnie jest to dopiero siódme przejście drogi Geneva Diedre. Szóste przejście (drugie klasyczne) należy się zespołowi słoweńskiemu, który skończył swoją wspinaczkę na parę godzin przed zespołem polskim.

27 lipca Polacy w 15,5 godziny przeszli ponad sześćsetmetrową ścianę Nalumasortoq. Ich celem stała się droga niemiecka z zeszłego roku White Stupid Man (6b A1, 18 wyciągów). Zespół przeszedł całą linię klasycznie w stylu RP. Droga prowadzi system rys, zacięć i kominów, ma charakter ciągowy, a kluczowe trudności zostały wycenione na 5.12b.

Przejście Polaków było dopiero piątym (czwartym drogą pokonaną klasycznie) jednodniowym przejściem ściany Nalumasortoq i pierwszym w wykonaniu zespołu nie amerykańskiego, a droga White Stupid Man stała się czwartą w pełni klasyczną linią na tej ścianie.

31 lipca w ciągle utrzymującej się dobrej pogodzie, zespół przeszedł kombinację istniejących dróg na wznoszącej się wysoko nad całą okolicą (ponad 1350 metrów przewyższenia na podejściu) południowej ścianie Pyramid Peak. Kombinacja ta ma około 400 metrów długości, a trudności kluczowego fragmentu wynoszą około 5.11.

* Geneva Diedre wytyczył w 1983 roku szwajcarski zespół w składzie Chrystian Dalphin, Jean Probst, Bernard Wietlisbach i znany wszystkim wspinającym się w Alpach eksplorator Michel Piola. Autorska wycena wynosiła 6b A4. W 1998 roku pod ścianą pojawił się amerykański zespół w składzie Steve Bechtel, Jeff Bechtel, Mike Lilygren, Peter Mallamo, Paul Piana, Bobby Model i Todd Skinner. Początkowo Amerykanie planowali dokonać pierwszego klasycznego przejścia sąsiedniej, nie mniej słynnej drogi Moby Dick - dlaczego zmienili plany? Tego nie wie nikt. Ich celem stała się linia, która na 26 wyciągach pokrywa się całkowicie z linią szwajcarską. Amerykanie nie dość, iż użyli spitów (stosunkowo gęsto osadzonych) na ubezpieczenie pierwszych 17 wyciągów biegnących płytami (kluczowe hakowe trudności na schemacie Szwajcarów), to jeszcze „przywłaszczyli” sobie tę linie, gdyż w żadnym swoim sprawozdaniu nawet nie wspomnieli o tym, iż ich „nowa” droga pokrywa się z Geneva Diedre. Uważamy, że jest to nie w porządku, gdy zespół uklasyczniając istniejącą linię zmienia jej nazwę, a dokładnie to naszym zdaniem miało miejsce w tym przypadku.

Nazwa War and poetry miała odzwierciedlać uczucia zespołu amerykańskiego – wojną były dla nich znajdujące się w pierwszej części płyty, a poezją ciągi rys, zacięć kominów i przerys, które składają się na drugą połowę drogi.

Na zakończenie uczestnicy wyprawy chcieliby podziękować całej grupie dobrych ludzi, instytucji i firm, bez których zorganizowanie tego wyjazdu byłoby niezwykle trudne:

Patronat, organizacja i wsparcie finansowe:

PZA (www.pza.org.pl)

Wparcie finansowe:

Atest (www.atest-polska.pl)  
UKA (www.uka.pl)

W odzież i sprzęt wyposażyła nas
:
firma VauDe oraz Edelrid - główni sponsorzy sprzętowi wyjazdu (www.vaude.pl)

Pozostali sponsorzy:

Montano (www.montano.pl)
Tendom (www.hurtowniafatra.pl)
Lhotse i Triop (www.lhotse.pl)
Marabut (www.namioty.pl)
Travellunch (www.travellunch.pl)
Maxim (www.predmal.pl)

Patronat medialny:

Brytan (www.wspinanie.pl)
GÓRY (www.goryonline.com
vaude.pl (www.vaude.pl)
UKA (www.uka.pl)

Specjalne podziękowania dla Piotrka Xięskiego (PZA) oraz Piotrka Drożdza (GÓRY), a także dla Wojtka, Artura i Pawła za ich towarzystwo oraz dla Hansa – on wie za co;-)

Osobne, a zarazem największe podziękowania chcielibyśmy złożyć naszym najbliższym.

Maciek Ciesielski

Maciek Ciesielski jest oficjalnym ekspertem sprzętowym serwisu Ceneria.pl

 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-14
GÓRY
 

Wyprawa Anny Tybor na Nanga Parbat nabiera rozpędu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com