facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-06-26
 

Wyprawa PZA na K2 - nerwowy początek

Część ekip zdecydowała się na atakowanie K2 drogą Cesena. Jest to potężny skrót - łączy się z droga Abruzzi w obozie IV na początku Ramienia. Jest to dość popularny wariant - najlepszy na szybkie, lekkie uderzenia - narażony jest bowiem na lawiny i spadające kamienie. Miejsca na obozy są bardzo niewygodne, platformy są trudne do zbudowania i małe.
Na wspinaczkę drogą Cesena zdecydowała się m.in. ekipa niemiecka. Niestety w okolicach obozu I miał miejsce wypadek. Z lawiną spadło dwóch wspinaczy. Peter Guggemos zdołał się zatrzymać. Jego pakistański partner "zjechał" do samej podstawy południowej ściany. Zdołał oswobodzić się spod śniegu o własnych siłach, ale miał obrażenia głowy. Poszkodowany to Amin z Shimshal (uczestnik naszej zimowej wyprawy na Broad Peak (2008/2009) - jeden z najlepszych tragarzy wysokościowych w Pakistanie - uczestniczył w ostatniej zimowej rosyjskiej wyprawie na K2. Po powrocie do bazy wezwano helikopter - ten jednak nie nadleciał. Po odpoczynku stan Amina na tyle się poprawił, że zaczął on schodzić z bazy w kierunku Skardu samodzielnie - o własnych siłach.

Marcin Kaczkan działał na drodze Abruzzi. W parze z Włochem Simone la Terra doszedł w okolice obozu I i spędził noc w ABC (tzw. baza wysunięta), po czym powrócił do bazy. W następnych dniach do bazy powinien dotrzeć zaaklimatyzowany już (po pobycie na Alasce) do 6500 m Adam Bielecki.

Wyprawa odbywa się w ramach programu sportowego "Polski Himalaizm Zimowy 2010 - 2015", który patronatem honorowym objął Pan Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Program ma wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki a sponsorem generalnym jest PKN Orlen S.A.

Artur Hajzer

Źródło: http://polskihimalaizmzimowy.pl/pages/posts/wyprawa-pza-na-k2---nerwowy-poczatek-545.php
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2021-09-23
GÓRY
 

Tyrolskie lodowce - radość do potęgi piątej

Komentarze
0
 
 
Piotr Michalski
 
2021-03-22
GÓRY
 

Tatrzański hat-trick!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2021 Goryonline.com