facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-07-09
 

Wyprawa PZA na K2 - akcja znoszenia Oxany

Baza. 7 lipca 2012 - 5 lipca wzięliśmy udział w znoszeniu Rosjanki Oxany Mornevy z ABC (baza wysunięta) do bazy. Wcześniej pod Oxaną zerwała się lina poręczowa i złamała ona nogę. Oxana chciała być pierwszą Rosjanką na K2 - no jasnym jest z tego planu w tym roku nic nie będzie. Szansę bycia pierwszą Rosjanką ma jeszcze Karina Mezowa, która planuje w tym roku atak na tą górę.


W akcji znoszenia Oxany uczestniczyliśmy my i 5 Pakistańczyków. Z bazy wyruszyliśmy po 4 rano a w bazie wysuniętej byliśmy około 6. Po usztywnieniu nogi zaczęliśmy transport w dół.

Z ABC do bazy jest dokładnie 4.2 km z czego najpierw 300 m stromego piargu, potem 500 m. stromego, uszczelinionego i skomplikowanego icefallu, prawie 3 km normalnego, niezbyt trudnego lodowca i na koniec kilkaset metrów piargów. Nie będziemy opisywać trudności związanych z przetransportowaniem "nienajlżejszej" Oxany, dość powiedzieć, że transport zajął nam ku naszemu zaskoczeniu niecałe sześć godzin. Gdy byliśmy około godziny od bazy sporo osób wyszło nam na przeciw aby pomóc, wzbudziło w nas to mieszane uczucia. Z jednej strony miło było zostać zmienionym przy noszach po kilku godzinach ciężkiej pracy, z drugiej strony w głowie pojawiła się smutna myśl, że każdy chce być bohaterem gdy niewiele go to kosztuje. Wczoraj i dzisiaj w końcu odpoczywaliśmy, poznajemy nowo przybyłych - baza w końcu zaczęła się zaludniać.

Pozdrawiamy Adam Bielecki i Marcin Kaczkan

Źródło: http://pza.org.pl/news.acs?id=1444338

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com