facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-09-18
 

Wspinaczkowe Mistrzostwa Świata - przedsmak olimpiady

W hiszpańskim Aviles rozpoczęły się Mistrzostwa Świata 2007 we wspinaczce sportowej, najważniejsza tegoroczna impreza wspinaczkowa na świecie.

W hiszpańskim Aviles rozpoczęły się Mistrzostwa Świata 2007 we wspinaczce sportowej, najważniejsza tegoroczna impreza wspinaczkowa na świecie. W zawodach wystartują Edyta Ropek i Tomasz Oleksy - najlepsi zawodnicy polskiej kadry narodowej, członkowie elitarnego BERGSON Team. Tegoroczne mistrzostwa dla międzynarodowej federacji wspinaczkowej IFSC są początkiem starań o wprowadzenie wspinaczki sportowej do programu Igrzysk Olimpijskich.

Mistrzostwa Świata rozegrane zostaną we wszystkich trzech konkurencjach wspinania: na czas, buldering i prowadzenie. W poniedziałek zawodnicy wzięli udział w ceremonii otwarcia, dziś rozpoczynają się pierwsze wyścigi.

Udział zapowiedziało ponad pół tysiąca zawodników z 52 państw. Nie zabraknie również reprezentacji Polski, na czele z naszymi najbardziej utytułowanymi zawodnikami Edytą Ropek (Five Ten) i Tomkiem Oleksym oboje z BERGSON Team. Edyta będzie rywalizować w konkurencji wspinania na czas, w której w tym roku na swoje konto zapisała złoty i brązowy medal w Pucharach Świata. Tomek wystartuje w czasówkach – tu najlepiej plasował się na czwartej pozycji w Pucharze Świata w Tarnowie i w bulderingu, gdzie w tym roku udało mu się zająć 10. miejsce w Pucharze Świata w Erlangen. Przed tygodniem we włoskim Arco Tomek Oleksy ustanowił oficjalny rekord szybkości wspinania "World Speed Record".
Pozostali kadrowicze to: Łukasz Świrk – konkurencja na czas, Agata Wiśniewska, Grzegorz Karolak i Tomasz Wojciechowski – konkurencja buldering. 


Tomasz Oleksy (BERGSON Team)


Edyta Ropek (BERGSON Team)


Mistrzostwa rozpoczną zmagania zawodników w eliminacjach konkurencji prowadzenie 18 i 19 września. Na 20 września planowane są eliminacje w bulderingu, a 21 września rozegrane zostaną zmagania w najbardziej widowiskowej konkurencji wspinaczkowej – na czas. Na 22 września planowane są finały w prowadzeniu, a 23 września finały w bulderingu.
Rywalizacja w czasówkach po raz pierwszy w historii odbędzie się na oficjalnej ścianie i specjalnie ułożonej drodze wspinaczkowej, służącej do ustanawiania i bicia rekordów świata w szybkości pokonania tych dróg.

Od 21 września każde kolejne Mistrzostwa Świata mają być jedyną oficjalną areną zmagań w tej konkurencji. Takie rozwiązanie wynika głównie z chęci zakwalifikowania wspinaczki sportowej do rozgrywek igrzysk olimpijskich. Międzynarodowa federacja IFSC postawiła w tym przypadku na czasówki - najbardziej widowiskową, dynamiczną, medialną, zrozumiałą dla laików i mającą szansę zaistnienia w świecie zawodowego sportu, konkurencję wspinaczki sportowej. 

Całość zmagań naszych zawodników na Mistrzostwach Świata będzie można śledzić na oficjalnej stronie zawodów http://www.cwch07.com 

Autor:
Arkadiusz Kamiński
www.laroca.pl, www.bergson.pl

Strona Edyty Ropek:
http://www.bergson.pl/edyta-ropek 

Strona Tomasza Oleksego:
Lista startowa / Później wyniki:
Oficjalna strona Mistrzostw Świata 2007 / w trakcie relacja LIVE
http://www.cwch07.com


BERGSON – producent wysokiej jakości odzieży outdoorowej i trekkingowej – objął opieką najlepszych polskich zawodników we wspinaczce sportowej, by zapewnić im jak najlepsze warunki startowe.
www.bergson.pl

FIVE TEN – producent najlepszych butów wspinaczkowych na świecie wspiera starty Edyty. 
www.fiveten.pl

Informacja prasowa

2007-09-18

(kg)
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com