facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2014-05-16
 

Wojtek Kurtyka - wywiad

W Dużym Formacie, dodatku do Gazety Wyborczej, ukazał się wywiad z Wojtkiem Kurtyką, autorem "Chińskiego maharadży". W rozmowie pojawiają się historyczne i bieżące wątki górskie, a także odwołania do książki.

 

 

            

 

 

Dominik Szczepański, Łukasz Ziółkowski: Pisze pan w„Chińskim maharadży”, że od dziecka paraliżował pana strach. Poczucie czegoś sztańskiego przychodziłowe śnie. Zaczął się pan wspinać ze strachu?

Wojtek Kurtyka: – W odpowiedzi na strach. Człowiek jest tak skonstruowany, że musi się bać. Jeśli się nie boi, to wpakuje się w tarapaty i straci życie. Naturalny jest też sprzeciw wobec własnego strachu. Poczułem to, kiedy byłem dzieckiem. A gdy pierwszy raz zetknąłem się z górami, bunt wobec własnej słabości połączony z fascynacją przyrodą obudził wemnie naturę alpinisty.

Skąd ten bunt?

– Z poczucia godności. Jeżeli człowiek przegrywa z lękiem, to traci zaufanie do siebie i poczucie własnej wartości. To dotyczy gospodyni domowej, która będzie się stawiać zaborczemu mężowi czy dozorcy, który nie pozwoli sobie wejść na głowę, i Wojtka Kurtyki, który wchodzi w ścianę i zrobi wszystko, by wygrać z własnym strachem. To pierwotne. Mój tata [pisarz Henryk Worcell, autor m.in. „Zaklętych rewirów”] często podkreślał, że zdolność przeciwstawienia się zewnętrznemu złu, które widzimy, jest obowiązkiem wynikającym z naszej godności.

Jaki jest strach podczaswspinaczki?

– Miałem kiedyś obsesyjny lęk przed śmiercią z wyczerpania. Podejrzewam, że po przeczytaniu książek Wawrzyńca Żuławskiego, który opisał wypadek Kaszniców. Ojciec, syn i ich przewodnik zasłabli i zmarli. Przyczyn nigdy nie ustalono. Ta zmora towarzyszyła mi kilka lat. Bałem się, że pójdę za daleko, tam, gdzie nie ma już sił, żywności, wydolności. Potem miałem czas potwornego lęku przed lawinami. Co wyprawa, to wchodziłem w zagrożone miejsca, w jakieś dudniące, niebezpieczne cholerstwo. Ale wyczucie tych niebezpieczeństw bywało przecież całkiem racjonalne.


Cały wywiad do przeczytania tutaj.


Polecamy także książkę Wojtka, w której pojawia się nie tylko wspomniany w wywiadzie strach, ale także hipnotyzująca matnia, prześladowca Dżem, cholerna Cyfra, opętanie, przekleństwo i fascynacja...

Książkę możecie kupić w naszym sklepie


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Łukasz Ziółkowski
 
Łukasz Ziółkowski
 
2016-05-12
FOTO-VIDEO
 

Wojtek Kurtyka: 11 ścian

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2016-04-28
GÓRY
 

Piąta rocznica śmierci Erharda Loretana FILM

Komentuj 0
Goryonline
 
Goryonline
 
2015-09-30
GÓRY
 

Tako rzecze Profesor, tako rzecze Zwierz

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com