facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-02-13
 

Wieści z K2 - postępy na nowej drodze

Po zmianie planów i przesiadce z drogi Basków na Żebro Abruzzi Narodowa Zimowa Wyprawa na K2 zdobywa kolejne metry góry.

Obóz 1 w lecie (fot. Paweł Michalski)

 

Jak informował PHZ wczoraj, do góry wyszedł Denis Urubko w celu rekonesansu powyżej obozu C1 bez poręczowania. Najnowsze wieści z bazy mówią o powrocie Denisa:


„Denis Urubko wrócił z rekonesansu. Osiągnął 6500 m. Okazuje się, że jest trochę starych lin wymagających uzupełnienia. Do góry dziś wyszli Marcin Kaczkan i Piotr Tomala oraz Amin i Fazal celem zabezpieczenia drogi linami do C1 gdzie planują spędzić noc. Rafał Fronia prawdopodobnie wyleci do Islamabadu. Czekamy na potwierdzenie. Pogoda nie najlepsza. Pełne zachmurzenie i wiatr. Wg prognozy po południu powinno się poprawić.”


 

O nowej drodze opowiada Paweł Michalski:

 

„Nasza ekipa na K2 rezygnuje z drogi Basków… Po rekonesansie podjęto decyzję, że jedyną słuszną opcją jest droga przez Żebro Abruzzi. Oznacza to, że trzeba wszystko zacząć od nowa. W celu przedostania się do podstawy ściany na tej drodze, ekipę, za każdym razem czeka marsz ok. 2 godzin (w zależności od warunków) z Bazy. Droga zaczyna się mniej więcej na wysokości 5200 m. Często w lecie, wyprawy zakładają tu Bazę Wysuniętą (ABC – Advanced Base Camp) – gdzie przechowuje się sprzęt, zapasy, a czasami nocuje. Wspinaczka do Obozu 1 (6000 m) jest długa i uciążliwa. Najpierw prowadzi zboczami śnieżnymi (w lecie), następnie wbija się między skały, aby wyprowadzić na niewielkie plateau, które może pomieścić niewiele namiotów. Oczywiście nasza ekipa o tej porze roku, nie musi się martwić o brak miejsca:-). Obóz 1 oprócz możliwości podziwiania lodowca Godwin-Austen z niesamowitej perspektywy, narażony jest niestety na spadające kamienie. Oby omijały Naszych!”

 

Zobaczcie jak wyglądają okolice C1 na filmach nakręconych podczas poprzednich wypraw przez Pawła:


 Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-06-14
GÓRY
 

Wyprawa Anny Tybor na Nanga Parbat nabiera rozpędu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com