facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-03-20
 

Vilo Jakubec - trzy nowe drogi w Tatrach

W Tatrach, w Dolinie Białej Wody, doświadczony słowacki eksplorator Vilo Jakubec wytyczył, w różnym towarzystwie, aż trzy nowe drogi na progu doliny Ciężkiej "i w okolicy".
W lutym i marcu w dolinie Białej Wody panowały trudne warunki i ostra zima, co narzucało wybór celów krótszych. Najpierw, 9 lutego, Vilo i P. Ivanecký wytyczyli nową, niedługą drogę Malá Škótska víla [Mała szkocka willa] o trudnościach M4, 4 wyciągi (czas 1 p.: 4 godz.). Następnie, 3 dni później, już w towarzystwie żony, I. Jakubec, poprowadził Vilo kolejną nowość - linię biegnącą bezpośrednio na prawo od poprzedniej. Lesná žienka [Leśna kobietka] – oferuje trudności również M4, także 4 wyciągi. Obie nowości biegną lewą częścią pn.-wsch. ściany Niżnej Młynarzowej Kopy, zaraz za filarem, który oddziela żleb, przecinający prawą część progu Doliny Ciężkiej, na który opada Ciężka Siklawa (tzn. zimą Ciężki Lodospad).

Kolejną propozycją była nowość, na którą Vilo spoglądał już od kilku lat. Była to mikstowa linia biegnąca na lewo od Ciężkiego Lodospadu. Droga Le Minimum została wytyczona 5 marca. Trudności zostały ocenione tak samo, jak poprzednie nowości - na M4, liczy sobie tylko 2 wyciągi, zaś przejścia tego dokonał Vilo „rodzinnie” - w towarzystwie swej córki, Hany i jej męża, Luboša Krupy. Czas 1 p.: 2 godz.

Wspomnijmy jeszcze, że idąc jeszcze dalej w lewo od Ciężkiego Lodospadu (ok. 200 m), odnaleźć można obecnie "najcięższe" wejście do Doliny Ciężkiej – mianowicie drogę Alternativny l’ad (trudności lodowe II/6) wytyczoną przez I. Kollera i P. Pačko, 2 marca 2001 r.
 Próg Dol. Ciężkiej i Niżnia Młynarzowa Kopa. [fot. V. Jakubec]
 Niżna Młynarzowa Kopa - schemat nowych dróg. [rys. V. Jakubec]
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-01-30
GÓRY
 

Zimowe Dhaulagiri

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-25
GÓRY
 

Trawers narciarski Bokami Boków

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2023-01-16
GÓRY
 

Zimowa Kanczendzonga

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-01-13
GÓRY
 

Narciarski trawers Szwajcarii

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com