facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-02-24
 

UP Aoraki DSCC New Zealand Expedition 2011 - koniec wyprawy

Zmienna pogoda oraz złe warunki śniegowe uniemożliwiły ekipie Apollo - Żołądek wejście na wierzchołek Aoraki/Mt Cook.
Warunki lodowe panujące na i powyżej Grand Plateou okazały się bardzo złe (freezing level 3500 m) i zbyt ryzykowne (liczne lawiny kamienne i obrywy seraków).

Po powrocie do Mt Cook Village (MCV) ekipa podeszła lodowcem Hooker’a pod SW ścianę pod drogę Clit Route, gdzie sytuacja okazała się jeszcze gorsza. Wybitność góry i wyeksponowana grań szczytowa sprawiła, iż w MCV zostawili namiot, gaz oraz część szpeju, by wrócić w następnym sezonie (najprawdopodobniej na przełomie listopada i grudnia tego roku).

Podczas spotkania z rangerem DOC dowiedzieliśmy się, iż tegoroczny sezon wspinaczkowy na Mt Cook’a zakończył się blisko 2 miesiące wcześniej, gdyż zima 2010 nie przyniosła dostatecznej ilości opadów w wyższych partiach gór. Większość przewodników podaje sezon wspinaczkowy na Aoraki/Mt Cook’a grudzień – kwiecień, biorąc jednak pod uwagę ocieplenie klimatu w tej części świata końcówkę marca i kwiecień w zasadzie trzeba odrzucić, z naszego (niestety przykrego) doświadczenia luty również.


Właśnie wylądowaliśmy w Auckland na Wyspie Północnej, opuszczając na dosłownie kilka godzin przed trzęsieniem ziemi (6,3 R) Christchurch na Południowej. Z niedowierzaniem patrzymy, jak CNN pokazuje niesamowicie zniszczone ulice, po których spacerowaliśmy kilka godzin wcześniej...
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com