facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-01-12
 

Ukraińscy himalaiści chcą rozegrać mecz na Mount Evereście

Ukraińscy himalaiści chcą w nietypowy sposób uczcić zbliżające się mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Zamierzają zorganizować mecz na najwyższej górze świata, Mount Evereście (8850 m) - poinformowała Doniecka Regionalna Federacja Alpinistyczna.


- Chcemy, by Ukraina strzeliła pierwszego gola w tym najwyższym punkcie na planecie
- powiedział prezes Siergiej Kowaliow.

Mecz miałby zostać rozegrany na wysokości 8700 m n.p.m., czyli 150 m poniżej wierzchołka. Termin wyznaczono wstępnie na okres tradycyjnego, corocznego spotkania alpinistów z całego świata, którzy dokonują próby wejścia na Everest. Zazwyczaj odbywa się ono w kwietniu lub maju.

Kowaliow wyjawił, że do udziału w meczu zaproszono już wspinaczy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Japonii i USA.

Idea "piłki górskiej" narodziła się w 2007 roku, w regionie Donbasu - kopalnianego zagłębia Ukrainy. To część większego projektu zwanego "Górnicy z Donbasu na najwyższych szczytach świata". Projekt ten skupia ludzi ze wschodnich regionów Ukrainy, związanych ze wspinaczką wysokogórską, która jest w tym kraju bardzo popularna.

W 2009 roku ukraińscy himalaiści odkryli nieznaną wcześniej górę w paśmie Tien Szan w centralnej Azji o wysokości ponad 5 tys. metrów, nadając jej nazwę "Szczyt ukraińskich górników".

Źródło: http://www.sportowefakty.pl/pilka-nozna/2012/01/03/euro-2012-ukrainscy-himalaisci-chca-rozegrac-mecz-na-mount-e/

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Weronika Biernacka
 
Weronika Biernacka
 
2020-01-15
GÓRY
 

Załamanie pogody na Broad Peaku

Komentarze
0
 
Dorota Rakowicz
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2020-01-12
GÓRY
 

W tym roku Trzej Królowie przybyli na skiturach…

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2020 Goryonline.com