facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-06-30
 

Udany start Edyty Ropek w Pucharze Świata w Xining

W drugiej tegorocznej eliminacji Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji wspinania na czas, udany start zanotowała reprezentantka naszego kraju, zawodniczka MKS Tarnovia Edyta Ropek, zajmując wysokie piąte miejsce.

W drugiej tegorocznej eliminacji Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji wspinania na czas, udany start zanotowała reprezentantka naszego kraju, zawodniczka MKS Tarnovia Edyta Ropek, zajmując wysokie piąte miejsce. Zawody zostały zdominowane przez reprezentantów Chin, którzy zarówno w kategorii kobiet, jak i mężczyzn zajęli wszystkie miejsca na podium. Zwyciężyli Li Chun-Hua i Zhong Qixin, drugie miejsca wywalczyli He Cuifang i Chen Xiaojie, trzecie miejsca zdobyli He Cuilian i Li Guanqpu. W tej eliminacji pucharu Chińczycy byli poza zasięgiem, ponieważ rywalizacja rozgrywała się na specjalnej ścianie i drogach wspinaczkowych do bicia rekordu świata we wspinaniu na czas, które od niedawna pojawiają się w różnych państwach naszego globu. W Chinach znajduje się pięć takich obiektów, w Polsce niestety żaden, a najbliższa ściana znajduje się we Włoskim Arco. Zmieniły się również zasady czasówek. Inaczej od tych, do których przyzwyczajeni są zawodnicy na polskich zawodach, rozgrywane są rundy eliminacyjna i finałowa - zawodnicy oddają tylko jeden bieg (bez zamiany dróg).

Biorąc pod uwagę te okoliczności start Edyty można uznać za udany. W rundzie eliminacyjnej, na 15-metrowej drodze, Edyta z czasem 16,27 sekundy, jako jedyna „zbliżyła się” do czasów wykręcanych przez Chinki. Zarówno Ukrainki i Rosjanki – najbardziej utytułowane zawodniczki i dotychczasowe specjalistki od czasówek – nie zdołały przełamać czasu 19 sekund, co w porównaniu do 11.50 sekundy Chinki Li Chun-Hua stanowi ogromną przepaść (czasy kobiet http://www.ifsc-climbing.org/index.php?page_name=resultservice&comp=08_WC_QI&cat=ICC_FS).
W finałach Chinki wszystkie miejsca na podium podzieliły miedzy sobą. Moim zdaniem wynik Edyty jest bardzo dobry, Tarnowianka pokonując rywalki z Rosji, Ukrainy (z którymi do niedawna przegrywała) pokazała swoją klasę. Jednak bez możliwości trenowania na tym obiekcie, szanse na podjęcie walki z Chińczykami, są bardzo małe.
Również dotąd wielokrotnie niepokonany rosyjski mistrz czasówek Jewgienij Wajczekowski musiał zadowolić się piątą pozycją (wyniki panów http://www.ifsc-climbing.org/index.php?page_name=resultservice&comp=08_WC_QI&cat=ICC_FS) .

Zawody w Xining to ogromne święto medialno - propagandowe, kilkadziesiąt tysięcy widzów na miejscu, miliony przed telewizorami (co na ten kraj nie jest dużą liczbą) oglądające relację na żywo w publicznej stacji CCTV, to święto wyreżyserowane dla Chińczyków, więc zwycięstwo ich rodaków było sprawą honoru. Należy pamiętać, że Chiny to kraj komunistyczny, czego może nie widać w Pekinie czy Shanghaiu, ale z pewnością daje się odczuć w prowincji Quinghai…

Obecnie Edyta, z liczbą 131 punków plasuje się na pierwszej pozycji rankingu Pucharu Świata 2008. Kolejna eliminacja pucharu odbędzie się w Chamonix 12-13.07.2008, gdzie również mają być drogi do bicia Speed Record, na szczęście zawody będą obsługiwane przez Europejczyków…  

W Val di Daone, Puurs i Moskwie czasówki mają się odbyć w tradycyjnym formie. 

Arkadiusz Kamiński

2008-06-30

(kg)
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com