facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2016-07-08
 

Zapowiadana Czerwcowa na Osterwie!

Niedawno donosiliśmy o wytyczeniu nowej drogi w Tatrach, na pn.- zach. ścianie Osterwy – Drogi Majowej przez słowacki zespół Ondrej Bizub - Miroslav Hanečák. Na końcu tekstu napisaliśmy, że autorzy drogi - wytyczonej 28 maja - informują, że „nie mogą się doczekać na Czerwcową”. No i… nie trzeba było długo czekać.

 

Przebieg Majowej i Czerwcowej; źródło: james.sk


 

Już dwa tygodnie później – 12. czerwca – ten sam zespół wszedł w dziewiczą dotąd połać ściany na lewo od Majovej. I udało mu się przejść tę partię, wytyczając nową drogę o nazwie Czerwcowa [Júnova], która pod koniec łączy się ze swą „świeżą poprzedniczką”. Ma ona cztery długości liny, a jej trudności zostały ocenione na VII.

 

Przebieg poszczególnych wyciągów: 

 

  1. Płytą przez przewieszkę (spod której troszkę cieknie woda; pierwsze kluczowe miejsce), po czym małą ryską w płycie na trawiastą półkę stanowiskową. Piękne wspinanie; wytężające. VI+, 35m, 8 nitów.
  2. Wprost w górę płytą kruchym zacięciem i trawami pod turnicę, stanowisko. „Prawdę mówiąc ten wyciąg mi się nie podoba, ale niestety, trzeba go szybko przejść”. IV+, 55 m, 3 nity, 4 haki.
  3. Naprawdę piękny wyciąg. Ścianą przez przewieszkę, po czym wprost na półkę do stanowiska, które jest też najwyższym stanowiskiem Majovej. VII, 30 m, 6 nitów, 1 hak.
  4. Granią, na najwyższą turniczkę. Dobra asekuracja własna. Ten wyciąg jest łatwy - można by powiedzieć, w nagrodę.

 

 

 

Na koniec autorzy piszą, że „drogą najlepiej jest zjechać z najwyższego stanowiska Majovej Cesty


Drugi wyciąg drogi; james.skTrzeci wyciąg; james.skCzwarty wyciąg; james.skGratulujemy autorom i zachęcamy do przejść naszych wspinaczy!
źródło: james.sk

 


 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentuj 0
Kinga
 
2024-01-04
GÓRY
 

Zimowe początki

Komentuj 0
Kinga
 
2023-09-06
GÓRY
 

Główna Grań Tatr – Bardziej niż mniej

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com