facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2016-07-22
 

Osterwa – Júlova Cesta

Ondrej Bizub realizuje swój pomysł na „wytyczanie co miesiąc nowej drogi na Osterwie".

Swą tegoroczną tatrzańską aktywność eksploracyjną rozpoczął już 28 maja od poprowadzenia Drogi Majowej (o trudnościach VII-; pisaliśmy o tym tutaj). Wspinacze komentowali wtedy: „Nie możemy się już doczekać na Czerwcową” – i czekać trzeba było na nią zaledwie dwa tygodnie! O drugiej nowej drodze - Czerwcowej (Júnova), biegnącej na lewo od swej poprzedniczki (wytyczonej 12 czerwca, trudności VI) donosiliśmy z radością zaraz potem – tutaj. Od tego czasu minął zaledwie ponad tydzień i Ondrej Bizub znów pojawił się pod ścianą (20 czerwca). Ponownie udało mu się - tym razem w towarzystwie Matuša Šestiny - wytyczyć trzecią nową drogę!

Chrzcząc drogę Julova Cesta (Droga Lipcowa) autor łamie zasadę nazywania drogi przez miesiąc, w którym została wytyczona. Bowiem zespół wytyczył Drogę Lipcową jeszcze w czerwcu. Jeśli chodzi o położenie: pierwszą drogą w tej części ściany - czyli pn.- zach ścianie Osterwy [dokładnie: turni wznoszącej się nad ścieżką zejściową z Galerii Osterwy] – jest Majova Cesta. Druga z nich –Czerwcowa [czyli Júnova Cesta] – prowadzi na lewo od Majovej. Zaś ta wiedzie także w sąsiedztwie Majovej, tyle że na prawo od niej. Trudności drogi zostały ocenione na V+ i liczy sobie ona jedynie trzy długości liny. Osterwa, ściana pn.- zach. z przebiegiem trzech nowych dróg. Julova - zaznaczona na różowo; źródło: james.sk

 

 

Wspominaliśmy w poprzedniem newsie, że „Droga Czerwcowa łączy się pod koniec łączy się ze swą ‘świeżą poprzedniczką’”- czyli z Majową. Wspinacze słowaccy wspominają również, iż „drogę przeszliśmy i ubezpieczyliśmy tak celowo. Głównie dlatego, że na Osterwie jest mało łatwiejszych dróg dla mniej doświadczonych wspinaczy. Dzięki trzeciej drodze tę połać ściany przecinają obecnie już aż trzy nowe drogi - wprawdzie niełatwe, jednak wszystkie o nie najwyższych trudnościach [VII-, VI, V+]. Jak donoszą autorzy, najlepiej jest zakończyć drogę pokonując czwarty wyciąg Majovej Cesty, po czym zjechać.

Opis:

  1. V+ (45 m, 6 nitów) - „najładniejszy wyciąg Júlovej”;
  2. IV+ (35 m, 5 nitów) - płytą pod przewieszkę na prawo od niej, następnie wprost ku prawej krawędzi żółtej turni, po czym dalej krawędzią na stanowisko;
  3. V (35 m, 5 nitów) – ze stanowiska dalej krawędzią w górę; ten wyciąg łączy się z końcem trzeciego wyciągu Majovej Cesty, stanowisko wspólne.

Drugi wyciąg drogi; źrodło: james.sk

 


Jak radzą autorzy: drogę idealnie można połączyć z czwartym wyciągiem Majovej, po czym zjechać. Piszą także, że mają nadzieję, iż ta nowa droga stanie się ulubioną. Dodają również prośbę do powtarzających – żeby nie zabierać ze stanowisk karabinków mailon, które tam zostały.

 

Gratulujemy serdecznie zespołowi słowackiemu! I zachęcamy do powtórzenia drogi!
źrodło: james.sk

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Kinga
 
2024-06-19
GÓRY
 

Nie byłoby Haliny, gdyby nie Tatry

Komentuj 0
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentuj 0
Kinga
 
2024-01-04
GÓRY
 

Zimowe początki

Komentuj 0
Kinga
 
2023-09-06
GÓRY
 

Główna Grań Tatr – Bardziej niż mniej

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com