facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-05-30
 

Szybowcem nad Himalajami. Spotkanie z Sebastianem Kawą

30 maja gościem kolejnego z cyklu Kolosowych Spotkań w Dworku Białoprądnickim w Krakowie będzie Sebastian Kawa, laureat Kolosa (za rok) 2014 w kategorii "Wyczyn roku" i najlepszy obecnie pilot szybowcowy świata. Opowie o bezprecedensowym locie nad Himalajami i przybliży zasady latania na szybowcu.Nikt dotąd nie odważył się latać szybowcem nad najwyższymi górami świata. Dokonał tego dopiero Sebastian Kawa – 10-krotny mistrz świata i 5-krotny mistrz Europy w lotach szybowcowych – który przewodniczył pionierskiej i niezwykle trudnej logistycznie wyprawie „Himalaya Gliding Project”.

          
W grudniu 2013 roku Sebastian jako pierwszy człowiek w historii wykonał bezsilnikowy lot nad Himalajami, przecinając niebo nad Annapurną, a podczas drugiego etapu ekspedycji, wiosną 2014 roku odbył wiele niebezpiecznych rejsów powietrznych wśród skał. W lotach dwuosobowym szybowcem towarzyszyli mu: Tomasz Kawa (ojciec), Tomasz Chudoment, Tadeusz Kmieć, Sławomir Piela, Krzysztof Strama, Krzysztof Trześniowski i Joandi Elmer. Podczas wyprawy zgromadzono wiele danych istotnych dla meteorologii i lotnictwa.

           

Spotkanie z Sebastianem Kawą w Dworku będzie miało szczególną oprawę, bowiem w marcu laureat Kolosa nie był obecny w Gdyni (przebywał na wyprawie w południowej Afryce). Przebieg ekspedycji zakończonej historycznym lotem nad Himalajami relacjonował wtedy w jego imieniu ojciec, a Kapituła wręczyła nagrodę szybownikowi zaocznie. W Krakowie będzie wreszcie okazja, by to wszystko nadrobić i osobiście przekazać Sebastianowi statuetkę.

          

Kolosowe Spotkania w Dworku
Sebastian Kawa: Szybowcem nad Himalajami

Prelekcja połączona z przekazaniem Kolosa (za rok) 2014 w kategorii "Wyczyn roku"
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Kraków, ul. Papiernicza 2
sobota, 30 maja 2015 r., godz. 17.00
Wstęp wolnyWięcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-09-13
GÓRY
 

Andrzej Bargiel - Khumbu Icefall

Komentuj 0
Goryonline
 
Goryonline
 
Łukasz Ziółkowski
 
2016-07-25
GÓRY
 

Koniec polskich wypraw na K2 i Gasherbrum I

Komentuj 0
Łukasz Ziółkowski
 
2016-07-07
GÓRY
 

Wypadek Polaków na Gasherbrumie

Komentuj 0
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com