facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-09-28
 

Sukces i tragedia na Manaslu

27 września o godzinie 6:30 Magda Gorzkowska w towarzystwie Pemba Szerpy zdobyła ósmy szczyt świata - Manaslu (8156 m n.p.m.), bez wspomagania dodatkowym tlenem z butli. Jest to trzeci ośmiotysięcznik zdobyty przez polską lekkoatletkę, uczestniczkę Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012. Niestety radość z sukcesu Magdy przyćmiła smutna informacja, którą himalaistka przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych - na zboczach góry życie straciła nasza rodaczka - Rita Bladyko.

Manaslu; fot. arch. Monika Witkowska

 

W 2018r. Magdalena Gorzkowska jako najmłodsza Polka stanęła na szczycie Mount Everestu (8848 m n.p.m.), a w maju tego roku, jako druga Polka w historii (a jako pierwsza bez wspomagania tlenem z butli) zdobyła Makalu (8462 m n.p.m.)

 

Sportowa kariera Magdy niewątpliwie ułatwia jej działalność w górach wysokich. Mamy nadzieję, że pomoże również w zdobyciu wymarzonej przez himalaistkę Korony Himalajów, której nie udało się skompletować jeszcze żadnej Polce.

 

Magda Gorzkowska na szczycie Manaslu; fot. FB Magdalena Gorzkowska - Szczyt Twoich Możliwości

 

,,Wszystko szło zgodnie z planem, poza tym, że atakując z C4 szłam za szybko i pod szczytem byliśmy ok godzinę za wcześnie. W związku z tym trzeba było jakoś ten czas zagospodarować.. Pemba zrobił sobie dwie drzemki, a ja jakoś przekoczowałam... w oczekiwaniu na wschód Słońca.- relacjonuje Magda na swoim fanpage'u.

 

Niestety radość ze zdobycia szczytu przyćmiła informacja, którą himalaistka podzieliła się w dalszej części rzeczonego komunikatu:

,,Ok. 500m przed C4 spotkaliśmy Polkę Ritę (Bladyko - przyp. red.) z jej Szerpą... Jej stan był bardzo nieciekawy, nie wiedziała kim jest i gdzie jest. Udało mi się namówić ją, że trzeba koniecznie schodzić w dół. Powiedziałam Szerpom żeby związali ją i ciągnęli w dwójkę do C4. Tak też zrobili. Zadzwoniłam do bazy i powiedziałam, że koniecznie trzeba Ritę ściągnąć na dół helikopterem. Szef bazy powiedział, że zaciągną ją do C3 i tam przyleci heli. W C4 dopilnowałam, by dostała tlen z butli, herbatę i ciepły śpiwór. Widziałam, że ludzie się nią zajmują i jest obok kolega z grupy. Zaczęliśmy schodzić do C3. Tam po prostu z Pembą padliśmy i zasnęliśmy.. wejście bez tlenu z butli jest bardzo wyczerpujące, więc w końcu mnie dopadło. Słyszałam głos Rity, jej Szerpa podał informację do Bazy, że jest z nią lepiej.” 

 

Dzisiaj rano okazało się, że Polka nie przetrwała nocy.

 

Rita Bladyko; fot. FB Rika Bladyko

 

Rita była częścią 5-osobowej wyprawy Manaslu Expedition 2019 organizowanej przez Stowarzyszenie Klub Alpinistyczny ,,Homohibernatus”. Wszyscy wspinali się z dodatkowym tlenem, a na szczycie stanęli Zbyszek Bąk (lider), Michał oraz Malwina i Adam. Piotr Kalinowski i Rita nie weszli na wierzchołek.

 

Jak poinformowało kierownictwo agencji Seven Summits Trek trwają starania o transport ciała Polki z obozu III, jadnak z powodu złej pogody nie będzie to możliwe do późnego popołudnia (czasu nepalskiego).

 

50-cio letnia Rita w swojej, wydawać by się mogło krótkiej, (bo zaledwie 6-letniej) górskiej karierze zdążyła zdobyć m.in. Kilimandżaro, Mont Blanc oraz Aconcaguę oraz Elbrus.

 

Źródło: Magdalena Gorzkowska na FB

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com