facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-04-22
 

Studencka Wyprawa KTE Tramp 7134

Grupa siedmiorga studentów SGH, członków Sekcji Wysokogórskiej Klubu Turystycznego TRAMP, który w tym roku obchodzi 35-lecie istnienia, w pierwszych dniach sierpnia 2008 zaatakuje swój pierwszy siedmiotysięcznik.
 

O wyprawie

Grupa siedmiorga studentów SGH, członków Sekcji Wysokogórskiej Klubu Turystycznego TRAMP, który w tym roku obchodzi 35-lecie istnienia, w pierwszych dniach sierpnia 2008 zaatakuje swój pierwszy siedmiotysięcznik.


Szczyt Niepodległości to najbardziej znana góra Kirgistanu w paśmie Pamiru. Wznosi się na wysokość 7134 m n.p.m. Jest jednym z pięciu szczytów Śnieżnej Pantery – najwyższych gór byłego ZSRR. Do 2006 roku obowiązywała bardzo popularna do tej pory nazwa Pik Lenina. Pierwszy człowiek stanął na wierzchołku w 1928. W tym roku przypada więc 80-lecie zdobycia góry!

 

 Co nas czeka
 
Aklimatyzację górską zdobędziemy w sąsiedniej republice – Tadżykistanie. W lipcu, trzy tygodnie spędzimy na działalności górskiej w trzech różnych rejonach Pamiru. To pasmo jest w pewnym sensie sercem gór Azji, bo to tutaj łączą się Tien-Szan od północy, Kunlun od wschodu, Hindukusz i Karakorum od południa. Krajobrazy potężnych, suchych, bezdrzewnych dolin, gigantycznych lodowców, niedostępnych szczytów i niebezpiecznych przełęczy zachwycają tak bardzo, że każdy kto choć raz ujrzy Pamir na własne oczy, musi tam wrócić. Wiemy o tym doskonale, bo w 2006 penetrowaliśmy nieznane polskim podróżnikom pasmo Kiczi-Ałaju w kirgiskim Pamirze. Wtedy narodził się pomysł tej wyprawy.
W Pamirze dotrzemy do największego nie-arktycznego lodowca świata Lodowca Fedczenki. Wykąpiemy się w jeziorze Sarez-Kol położonym na wysokości 3263 m w samym sercu tych gór. Jezioro to powstało trochę przez przypadek, gdy w 1911 na skutek wstrząsu sejsmicznego zator skalny zatrzymał bieg rzeki Murghab.
Sprawdzianem generalnym przed atakiem na Szczyt Niepodległości będzie wspinaczka na Pik Majakowskiego wznoszącego się na 6096 m n.p.m., z wierzchołka którego rozciąga się jedna z najładniejszych panoram na cały Pamir oraz afgański Hindukusz.

W te niezwykłe miejsca dotrzemy transportem słynną Pamir Highway, łączącą Kirgistan z Afganistanem. Jej kulminacja sięga 4655 m n.p.m., a na odcinku ponad 400 km prowadzi wzdłuż granicy z Afganistanem, w tym przez niezwykle widokową dolinę Wachanu, gdzie Pamir łączy się z Hindukuszem.

Tadżykistan to najbiedniejsza z republik środkowoazjatyckich. Zaraz po uzyskaniu niepodległości od ZSRR pogrążył się w wieloletniej, krwawej wojnie domowej. Za czasów afgańskich Talibów był rejonem przerzutu narkotyków z Afganistanu, a niektórzy utrzymują, że w niedostępnych dolinach górskich odbywały się szkolenia fundamentalistów islamskich.

Zespół
 
l        Emilka Gaweł, 24 lata, Ostrowiec Św.
l        Marta Rękas, 20 lat, Lublin
l        Maciek Dziasek, 23 lata, Warszawa
l        Maciek Jankowski, 23 lata, Warszawa
l        Wojtek Paczos, 24 lata, Lublin
l        Jacek Staroszczyk, 24 lata, Warszawa
l        Michał Wojciechowski, 24 lata, Warszawa


Emilka Gaweł


Marta Rękas


Maciek Dziasek


Maciek Jankowski


Wojtek Paczos


Jacek Staroszczyk


Michał Wojciechowski

Studiujemy w SGH, jesteśmy członkami Sekcji Wysokogórskiej Klubu Turystycznego TRAMP (www.tramp.waw.pl), gdzie połączyły nas wspólne pasje: podróżowanie i góry. Pierwsze doświadczenia zdobywaliśmy na szlakach polskich Beskidów i Tatr, a także w górach ukraińskich, słowackich i rumuńskich. Wreszcie przyszedł czas wypraw w dalekie i nieznane. Łącznie odwiedziliśmy 4 kontynenty, przeszliśmy blisko 20 różnych pasm górskich, poznając nowe, obce kultury.

Patroni:

l        Extreme-Magazyn http://www.extreme-magazyn.pl/
l        Geozeta.pl
l        GóryOnline.com
l        n.p.m. Magazyn Turystyki Górskiej www.npm.pl
l        Odyssei.com
l        Onet.pl
l        Podróżnik.net
l        Transazja.pl
l        TREKandMORE.pl
l        Turnia.pl
Organizator:
Klub Turystyczny Ekonomistów TRAMP przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie
Koło PTTK nr 26


2008-04-22

(kg)


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com