facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-03-24
 

Strandhogg - nowa droga w masywie Kjerag w Norwegii

Po publikacji informacji o przejściach Roberta Jaspera, okazało się, iż w lutym na norweskich lodospadach równie aktywnie działał tamtejszy „lokals” czyli Bjorn-Elvind Aartun.

Po publikacji informacji o przejściach Roberta Jaspera, okazało się, iż w lutym na norweskich lodospadach równie aktywnie działał tamtejszy „lokals” czyli Bjorn-Elvind Aartun. Za swój cel obrał on mającą miejscami ponad kilometr wysokości ścianę masywu Kjerag, która wznosi się nad otwartym morzem w okolicach Lysefjord. Rejon ten znajduje się w południowo-zachodniej Norwegii.


Linia drogi Strandhogg na ścianie Kjerag (fot. Bjorn-Elvind Aartun)By dotrzeć do podstawy tej ściany, trzeba najpierw zafundować sobie ponad półgodzinny rejs łodzią. Pierwszym celem Aartuna i jego partnera Stein Ivar Gravdahla była ponad ośmiusetmetrowa linia, która otrzymała nazwę Strandhogg. Linia ta po pierwszych dwustu metrach dość wymagającego mikstu przechodzi w pionowy i miejscami cienki lód. Otrzymała całościową wycenę M5+, WI6+, A0, 800 m.


Kluczowy wyciąg na Strandhogg (fot. arch. Bjorn-Elvind Aartun)Parę dni później Aartun wrócił pod tę samą ścianę w towarzystwie innego norweskiego wspinacza Annelin Henriksen. W wyniku ich wspinaczki powstała droga Pin-up (600 m, WI6).


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com