facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-03-24
 

Strandhogg - nowa droga w masywie Kjerag w Norwegii

Po publikacji informacji o przejściach Roberta Jaspera, okazało się, iż w lutym na norweskich lodospadach równie aktywnie działał tamtejszy „lokals” czyli Bjorn-Elvind Aartun.

Po publikacji informacji o przejściach Roberta Jaspera, okazało się, iż w lutym na norweskich lodospadach równie aktywnie działał tamtejszy „lokals” czyli Bjorn-Elvind Aartun. Za swój cel obrał on mającą miejscami ponad kilometr wysokości ścianę masywu Kjerag, która wznosi się nad otwartym morzem w okolicach Lysefjord. Rejon ten znajduje się w południowo-zachodniej Norwegii.


Linia drogi Strandhogg na ścianie Kjerag (fot. Bjorn-Elvind Aartun)By dotrzeć do podstawy tej ściany, trzeba najpierw zafundować sobie ponad półgodzinny rejs łodzią. Pierwszym celem Aartuna i jego partnera Stein Ivar Gravdahla była ponad ośmiusetmetrowa linia, która otrzymała nazwę Strandhogg. Linia ta po pierwszych dwustu metrach dość wymagającego mikstu przechodzi w pionowy i miejscami cienki lód. Otrzymała całościową wycenę M5+, WI6+, A0, 800 m.


Kluczowy wyciąg na Strandhogg (fot. arch. Bjorn-Elvind Aartun)Parę dni później Aartun wrócił pod tę samą ścianę w towarzystwie innego norweskiego wspinacza Annelin Henriksen. W wyniku ich wspinaczki powstała droga Pin-up (600 m, WI6).


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2021-12-01
GÓRY
 

Rusza Akademia GOPR!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-11-12
GÓRY
 

Nowa droga Ukraińców na Annapurnie III

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2021-11-05
GÓRY
 

Doposażenie zimowe GOPR: akcja crowdfundingowa

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com