facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-04-29
 

Srebro dla Edyty Ropek w Trento

Wielkim sukcesem dla Polki, Edyty Ropek - zawodniczki MKS Tarnovia (Bergson Team, Five Ten), zakończyła się pierwsza tegoroczna eliminacja Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji wspinaczki na czas. 

Wielkim sukcesem dla Polki, Edyty Ropek - zawodniczki MKS Tarnovia (Bergson Team, Five Ten), zakończyła się pierwsza tegoroczna eliminacja Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji wspinaczki na czas. Stypendystka Prezydenta Miasta Tarnowa wywalczyła dla naszego kraju srebrny medal we Włoskim Trento!Rozegrane w minioną niedzielę zawody miały bardzo mocną obsadę, w tym roku udział wzięło 19 kobiet i 26 mężczyzn z Rosji, Ukrainy, Wenezueli, Bułgarii, Austrii, Włoch, Czech, Węgier, Belgi, a także liczna, 6 osobowa reprezentacja Polski.

Przedpołudniowe eliminacje wyłoniły finałowe szesnastki, do których awansowali Edyta Ropek, Monika Prokopiuk, Katarzyna Mirosław (obie Skarpa Lublin) i Tomasz Oleksy (MKS Tarnovia, Bergson, Evolv, Poldim). Mniej szczęścia mieli nasi dwaj reprezentanci, Łukasz Świrk z Stowarzyszenia Miłośników Gór w Lubinie, który pechowo znalazł się tuż pod kreską, zajmując 17 miejsce, a także Jędrzej Komosiński (KW Baltica), który uplasował się na 20 pozycji.

Finały rozpoczęły biegi w szesnastkach o awans do ósemki. Reprezentantki Skarpy Lublin trafiły na bardzo mocne przeciwniczki, Monika pobiegła w parze z Anną Saulewicz (RUS) – Mistrzynią Europy 2006, a Kasia z Eleną Repko (UKR) – Mistrzynią Świata 2005. Dziewczyny niestety nie awansowały do kolejnej rundy finałów i ostatecznie uplasowały się na, odpowiednio 13 i 14 pozycjach. Tomasz Oleksy również poległ w tej fazie zawodów, w konfrontacji z Ukraińcem Maksimem Osipovem (Mistrzem Świata Juniorów 2006), popełniając kilka błędów w czasie biegu, Tomek musiał uznać wyższość przeciwnika.

Edyta Ropek po eliminacjach, w których uzyskała piąty najlepszy czas, rozstawiona została z młodą Ukrainką Ganną Szawczenko. Polka awansowała do ósemki ze sporą przewagą: z czasem 24.27 sekundy (suma z obu dróg), w stosunku do 28.41 sekundy, jaki uzyskała Ukrainka. W kolejnym biegu, decydującym o awansie do finałowej czwórki, Edyta zmierzyła się z młodą Rosjanką Anną Mylinkovą. Mimo że dla Anny był to jej pierwszy w życiu start w zawodach tej rangi, jak później przyznała Edyta, nieźle ją przegoniła. Wystarczy spojrzeć na czasy, Polka wygrała ten bieg niewielką różnicą 24.42 do 25.25 sekundy.

Najtrudniejszy bieg Pucharu Świata w Trento był dopiero przed Polką. Edyta musiała stawić czoła bardzo dobrze dysponowanej zawodniczce z Ukrainy, Elenie Repko. Dotychczasowe czasy Ukrainki, uzyskiwane we wcześniejszych rundach, a także szybkość i precyzja biegów, przemawiały na jej korzyść. To nie wystarczyło Mistrzyni Świata 2005, by pokonać naszą zawodniczkę. Edyta wygrała również ten bieg, zaledwie różnicą 0,73 sekundy! (22.06 do 22.79 sekundy) i awansowała do ścisłego finału. Jak później przyznała to był najtrudniejszy bieg tych zawodów. W biegu o złoty medal Polka zmierzyła się z koleżanką z Wenezueli Lucelią Blanco. Po wyczerpującej wcześniejszej walce z Ukrainką, Edyta musiała uznać wyższość rywalki zza oceanu, w Trento tryumfowała Wenezuela!  

„To srebro jest dla mnie złotem” – tak podsumowała swój start w pierwszej eliminacji Pucharu Świata Edyta Ropek. Mimo leczonej ostatnio kontuzji kolan, mimo słabego wyniku w zawodach kontrolnych w Austriackim Hall, udało się jej zmobilizować i zdobyć medal dla Polski. Bardzo wymagający, zwycięski bieg z Ukrainką -  która zdaniem wielu obserwatorów, trenerów, a także samych zawodników była najpoważniejszą pretendentką do medalu na tej imprezie - jeszcze bardziej podnosi znaczenie tych słów.

Dla Luceli Blanco jest to jej pierwszy w karierze sportowej medal zdobyty w zawodach tej rangi. Edyta i Luci bardzo się cieszyły ze wspólnego sukcesu. Trzecie miejsce wywalczyła Elena Repko. W rywalizacji mężczyzn zwyciężył niesamowity Rosjanin Jewgienij Wajczekowski, drugą lokatę wywalczył jego rodak Sergiej Sinitsyn, a trzecie miejsce przypadło Wenezuelczykowi Manuleowi Escobar.

Obecnie Edyta Ropek plasuje się na wysokiej, drugiej pozycji w rankingu Pucharów Świata IFSC 2008, a także na czwartym miejscu w aktualizowanym Worldranking w konkurencji wspinaczki na czas. Pozostali nasi zawodnicy plasują się na odleglejszych pozycjach.

Arkadiusz Kamiński

Więcej zdjęć w fotogalerii

2008-04-29

(kg)
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com