facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-10-29
 

SOS na zboczach gór czyli 110 rocznica powstania TOPR

Wielu turystom przemierzającym górskie szlaki z pewnością nieraz zdarzyło się widzieć w akcji helikopter ratunkowy TOPR-u. Ratownictwo - zwłaszcza górskie -  jakie znamy współcześnie, towarzyszy nam od lat i zdawać by się mogło, że istnieje tak długo odkąd pojawiły się pierwsze wypadki w górach. Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że gdy tylko ma miejsce jakiś wypadek, zasłabnięcie lub gdy warunki pogodowe się diametralnie zmieniają to - w razie potrzeby - spieszą nam na ratunek dzielni ratownicy TOPR. 

Fot. FB Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR

 

Projekt powołania Stowarzyszenia zajmującego się ratownictwem górskim powstał w 1908 roku. Śmierć Mieczysława Karłowicza, który zginął zasypany przez lawinę, stanowiła punkt zwrotny w całym procesie, przyspieszając prace nad powstaniem organizacji, zarejestrowanej ostatecznie 29 października 1909 roku we Lwowie pod obecną nazwą. Prezesem Stowarzyszenia został Kazimierz Dłuski, a pierwszym naczelnikiem legendarny Mariusz Zaruski. Siedziba  TOPR-u wówczas mieściła się na Dworcu Tatrzańskim w Zakopanem.

 

 

Fot. FB Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR

 

Warto zaznaczyć, iż aby zostać ratownikiem tatrzańskim, należy przejść okres próbny trwający od 1,5 roku do 3 lat wykazując się doskonałą znajomością topografii Tatr, a także praktycznymi umiejętnościami w dziedzinie wspinania, speleologii, narciarstwa, ratownictwa i autoasekuracji. Po zakończeniu szkolenia ratownik składa przysięgę na ręce naczelnika. 

 

Nowi ratownicy TOPR podczas składania przysięgi; fot. Piotr Drożdż

 

Historia TOPR-u jest naznaczona wieloma tragediami, dramatycznymi akcjami gdyż taternikom nie zawsze udawało się pomóc ofiarom - wiatry, śnieżyce i mgła często utrudniały i tak niełatwą pracę. Czasem  ginęli sami ratownicy, jak w znanej akcji  1 sierpnia 1994r., gdy śmigłowiec ratowniczy  uległ katastrofie, w wyniku której zginęło dwóch pilotów (Bogusław Arendarczyk i Janusz Rybicki) oraz dwóch ratowników (Janusz Kubica i Stanisław Mateja). Najsmutniejsze są oczywiście te interwencje, podczas których pomoc przybywa za późno - tak jak w przypadku akcji w 2003r. - wówczas  miał miejsce najtragiczniejszy do tej pory wypadek lawinowy w polskich Tatrach. 13-osobowa wycieczka licealistów z Tychów, zmierzająca na Rysy, została zasypana lawiną, która pochłonęła 8 ofiar śmiertelnych.

 

Każdego roku ratownicy TOPR-u dokonują z wielkim poświęceniem i samozaparciem kilkuset akcji ratowniczych (np. w roku 2014 było ich aż 472) ryzykując życiem, zdrowiem - nie wiedząc czy cało wrócą do swych domów i rodzin.

 

Pełnią zaszczytną acz trudną społeczną służbę, swoiste powołanie - godne najwyższego szacunku.

 

Nowi ratownicy przyjęci w poczet TOPR; fot. Piotr Drożdż

 

Na 110-lecie powstania TOPR przygotowaliśmy dla Was nie lada gratkę. Jest nią YouTube’owa premiera filmu Jerzego Porębskiego, który przedstawia historię ratownictwa śmigłowcowego w Tatrach, opowiedzianą przez jej współtwórców - Tadeusza Augustyniaka oraz Macieja Gąsienicę. Od pierwszych lotów w Bieszczadach w latach 60-tych po lata 90-te w Tatrach:


Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com