facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2020-03-24
 

Śmiertelny wypadek na Wysokiej

…i nieoczekiwane problemy związane z pandemią.

 

 Masyw Wysokiej od północnej strony – miejsce odnalezienia ofiary; fot. arch. HZS

  

Jak donosi Horska Záchranna Služba, w niedzielę rano (22 marca 2020 r.) wydarzył się wypadek w Tatrach Wysokich – niestety, dla jednego z turystów śmiertelny w skutkach. 53-letni Słowak spadł na północną stronę masywu Wysokiej. Ratowników o zdarzeniu powiadomił bratanek ofiary, który brał udział w wejściu na szczyt. Niezwłocznie podjęto poszukiwania, lecz ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe w akcji nie można było użyć helikoptera. Dopiero wieczorem znaleziono ekwipunek turysty, jednak opady śniegu, nasilający się wiatr i zwiększone zagrożenie lawinowe (trzeci stopień) sprawiły, że dalsze poszukiwania przełożono na dzień następny. 

 

Dopiero w poniedziałek po południu udało się odnaleźć nieżyjącego już turystę. I tu pojawił się zaskakujący problem. Jak podaje portal Onet, zarówno ofiara wypadku, jak i drugi z turystów, objęci byli kwarantanną domową ze względu na rodzaj wykonywanej pracy – to kierowcy ciężarówek na trasach międzynarodowych. A to oznacza, że transport zwłok mógł wyłączyć z akcji na 14 dni od jednego (jeśli udałoby się wykorzystać do tego śmigłowiec, jednak warunki nie były sprzyjające), do kilkunastu ratowników HZS, w przypadku znoszenia ofiary. Ze względu na brak możliwości zastosowania w górskich warunkach sprzętu ochronnego, ratownicy musieliby poddać się kwarantannie.

 

 Akcja poszukiwawcza; fot. arch. HZS

 

Cała sytuacja jaskrawo uwidacznia, jak wiele nieoczekiwanych do tej pory czynników musimy brać pod uwagę planując jakąkolwiek aktywność w górach. W tego typu zdarzeniach nie chodzi już wyłącznie o nasze zdrowie (oby nie życie), z którego zagrożeniem podczas wspinania zawsze należy się liczyć. Tym razem dużą odpowiedzialność bierzemy również za ratowników i pracowników służb medycznych.

 

Źródło: Horska Záchranna Služba - hzs.sk, Onet.pl

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com