facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-02-12
 

Simone Moro oczekuje na dobrą pogodę

Prawdopodobnie my też zaakceptujemy porażkę... ale mamy jeszcze miesięczne zapasy jedzenia, nafty i benzyny, i dalej chcemy cierpliwie grać w tę grę.


11 lutego 2008

Dziś jest 45 dzień po tym jak opuściłem Bergamo, moje rodzinne miasto. Dzisiaj wyczytałem na necie, że moi włoscy przyjaciele (Romano, Nives, Luca) usiłujący zdobyć Makalu w zimie, zdecydowali się wracać. Wielka szkoda. Wiedziałem, że byli gotowi na wejście na szczyt, ale tegoroczna zima jest naprawdę nieludzka, niemożliwa, straszna. Chcę im pogratulować, ponieważ byli silni, ale z siłami natury nikt nie wygra. Tej zimy w górach najwyższych oprócz nas były trzy ekspedycje: włoska na Nanga Parbat, kazachska na Makalu i włoska na Makalu. Prawdopodobnie my też zaakceptujemy porażkę... ale mamy jeszcze miesięczne zapasy jedzenia, nafty i benzyny, i dalej chcemy cierpliwie grać w tę grę. W ciągu 45 dni mieliśmy 3 dni dobrej pogody, nie więcej. I jestem pewien, że ten stan się w końcu skończy i zmieni któregoś dnia... Mam nadzieję, że ta zmiana nastąpi podczas następnych 30 dni.

Wczoraj mieliśmy bardzo ciężki dzień. Pomimo okropnej pogody (mróz i wiatr) zdecydowaliśmy się na transport do Obozu 1 ekwipunku przeznaczonego na Obóz 3. Pomimo ekstremalnych temperatur i wiatru, droga zajęła nam tylko 3:40, i to z ciężkimi plecakami. Karl Gabl powiedział nam, że na 6500 jest tylko -41 stopni... W Obozie 1, zdecydowaliśmy zawrócić i uniknąć nocy w górach. Dziś wiatr nasilił się, a temperatura dalej się obniżała. Teraz cały nasz ekwipunek jest 1000 m powyżej BC, dlatego też następnym razem pójdziemy w górę na "luzaka". Ale kiedy to nastąpi? Tak bardzo potrzebujemy niebieskiego nieba i słońca. Jestem pewien, że ta wredna zima w końcu przestanie szarpać naszymi namiotami i zza chmur wyjdzie słońce. I mam nadzieję, że doczekamy tutaj takiej chwili...

Ciao, Simone Moro

W serwisie e-góry, pod każdym newsem od Simone, można obejrzeć jego filmy video z przebiegu wyprawy.

Źródło:


2008-02-12

(kg)

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com