facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-08-10
 

Ruszył atak szczytowy na Gasherbrum I

Czesi próbują wejść na szczyt nową drogą. Jeśli im się uda, będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń w górach wysokich w tym sezonie. 

Przed wyjściem w ścianęMarek Holecek i Tomas Petrecek wyruszyli z bazy 7 sierpnia. Wieczorem dotarli do bazy wysuniętej na 5600 m. Łączność z nimi jest ograniczona, trudno więc dokładnie powiedzieć, w którym miejscu się znajdują. 

Celem dwójki jest nowa droga na południowo-zachodniej ścianie Gasherbruma I. Zamierzają ją przejść w stylu alpejskim i wrócić do bazy w ciągu siedmiu dni. Drogę, którą się wspinają, dwukrotnie próbował już przejść Marek Holecek wraz ze Zdenkiem Hrubym w 2009 i 2013 roku – obie miały dramatyczny przebieg, druga skończyła się tragicznie (więcej na ten temat tutaj).

Obecnie w rejonie GI utrzymuje się dość dobra pogoda, prognozy też są optymistyczne, jest więc szansa, że ich plan się powiedzie. Planowana droga Czechów, z zaznaczonym miejscem, do którego udało się dotrzeć w 2009 roku


 

Marek Holecek, Tomas Petrecek (i filmowiec Tomáš Galáska) są jedynymi himalaistami, którzy próbują jeszcze wejścia w Karakorum. Do bazy dotarli w trzecim tygodniu lipca, po czym szybko zaaklimatyzowali się na Gasherbrumie II – spędzili tam dwie noce i doszli do wysokości 7000 m.  

 

Do tej pory przejście południowo-zachodniej ściany udało się dwóm zespołom: w 1983 roku nową linie wytyczyli Jerzy Kukuczka i Wojciech Kurtyka, a w 2008 roku Rosjanie Walery Babanow i Wiktor Afanasjew. 
źródło: Facebook Marek Holecek, altitudepakistan.blogspot.com, explorersweb.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
Goryonline
 
2023-02-16
GÓRY
 

Pustki po ośmiotysięcznikach nie będzie

Komentuj 0
Goryonline
 
2023-01-30
GÓRY
 

Zimowe Dhaulagiri

Komentuj 0
Goryonline
 
2022-09-13
GÓRY
 

Andrzej Bargiel - Khumbu Icefall

Komentuj 0
Goryonline
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com