facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2011-09-20
 

Reinhold Messner... powiedział o Kukuczce

Najsłynniejszym zdaniem wypowiedzianym na temat Kukuczki są słowa Reinholda Messnera, po tym jak udało się Jerzemu zdobyć Koronę Himalajów i Karakorum, Messner napisał wtedy w depeszy do "rywala": "Nie jesteś drugi. Jesteś wielki".

Czy choć przez chwilę myślał pan, że Kukuczka może panu zagrozić w wyścigu 14 razy 8000?

- Nie. Ja nigdy nie traktowałem tego jako zawodów. Jerzy był cztery lata młodszy ode mnie i znacznie później wszedł w wysokie góry. Wiem, że Jerzy szczególnie pod koniec miał spore ciśnienie ze strony polskich mediów. Tyle tylko, że ja zaczynałem na Nanga Parbat w 1970 roku, a on, na tej samej górze, 7 lat później. Nie ma natomiast wątpliwości, że on, między 1980 i 1986 rokiem, był najsilniejszym wysokogórskim wspinaczem świata. Ja nie byłem już tak silny, choćby ze względu na wiek. Okres mojej świetności przypadał na czas, gdy Kukuczka jeszcze wspinał się w Alpach. Proszę też zauważyć, że Jerzy swoje szczyty zdobył podczas zaledwie 12 wypraw, ja miałem ich aż 18. Nie chcę powiedzieć, że on był słabszy, wręcz odwrotnie, był silniejszy. Ale miałem na starcie tak dużą przewagę, że nie było właściwie szansy, by nawiązał rywalizację. Byłem w uprzywilejowanej sytuacji, mogłem sobie pozwolić na to, by dokonywać innych rzeczy, nie ścigać się.

- Czyli nawet przez chwilę nie obawiał się pan, że Kukuczka może jednak wygrać?

- Nie, nigdy nawet o tym nie myślałem. Wiedziałem, że jeśli nie zginę na ośmiotysięczniku, zdobędę je wszystkie. W 1982 roku wszedłem na 3 ośmiotysięczniki w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, znałem więc swoje możliwości i miałem sporą rezerwę. Proszę zresztą zwrócić uwagę, że w 1984 roku, zamiast jechać po kolejne ośmiotysięczniki do kolekcji, zdecydowałem się przejść dwa Gaszerbrumy, które już przecież zaliczyłem w poprzednich latach. To pokazuje, że nie spieszyłem się, ale po prostu realizowałem swoje założenia, swoje idee, które przychodziły mi do głowy.

Więcej na stronie: http://strony.aster.pl/kukuczka/powiedzieli_o_kukuczce.html

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com