facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2018-09-07
 

Ratownicy spod Latoka I odznaczeni "Orderem Przyjaźni" przez Władimira Putina

Pod koniec lipca wszyscy śledziliśmy z zapartym tchem akcję ratunkową na zboczach północnego filaru Latoka I (7145 m n.p.m.). Wówczas jak pamiętamy, śmierć w skutek upadku podczas zjazdu poniósł Siergiej Głazunow. Jego partner, Aleksander Gukow został uwięziony w ścianie na wysokości ok. 6200m. Dzięki heroicznej postawie czwórki Pakistańczyków, którzy na ratunek rosyjskiemu wspinaczowi ruszyli śmigłowcem, udało się uratować Aleksandra. Więcej na temat kulisów akcji ratunkowej możecie przeczytać tutaj. Przed dwoma dniami wszyscy czterej pakistańscy piloci zostali odznaczeni przez prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira Putina, Orderem Przyjaźni. 

Ratownicy-piloci biorący udział w akcji rautnkowej na Latoku I. Fot. arch. Anna Piunova (mountain.ru)

 

W oficjalnej informacji prasowej Alpine Club of Pakistan (ACP) poinformował, że czterej piloci biorący udział w akcji ratunkowej, będący obywatelami Islamskiej Republiki Pakistanu, zostali odznaczeni Orderem Przyjaźni przez prezydenta Federacji Rosyjskiej, Wladimira Putina, za swój udział i postawę podczas akcji ratunkowej mającej na celu uratowanie Aleksandra Gukowa. Kawalerami Orderu zostali niniejszym Kazi Muhammad, Abid Rafik, Muhammad Anzhum Rafik i Fakhar-i-Abbas. 


Order Przyjaźni to odznaczenie Federacji Rosyjskiej, ustanowione dekretem z 1994r. przez ówczesnego Prezydenta FR, Borysa Jelcyna. Odznaka przyznawana jest za "szerzenie przyjaźni i współpracy między narodami." 


Order Przyjaźni Federacji Rosyjskiej - awers. Fot. Commons Wikimedia


Źródło: gripped.com


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2020-07-03
GÓRY
 

Złote Czekany ponownie w Lądku-Zdroju!

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2020-05-13
GÓRY
 

Wielki obryw na południowej ścianie Torre Venezia

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2020-04-09
GÓRY
 

Sílvia Vidal na Sincronia Màgica

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2020 Goryonline.com