facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Ramon Marin przechodzi Musashi M12 i Steel Koan M13+

Nie dawno informowaliśmy o sukcesach zespołu Granowski - Jabłoński, którego łupem padła m.in. Musashi M12. Kanada okazuje się jednak dość popularną destynacją, a z tamtejszymi klasykami postanowił się rozprawić także Ramon Marin.

Z początku chciał się wstawić w Spray On na Helmcken Falls, ale słabe warunki na drodze sprawiły, że zdecydował się na wspin na światowej klasy drogach Canadian Rockies. Skoncentrował się na dwóch liniach znajdujących się w Cineplex Cave: Musashi M12 i Steel Koan M13+. Ta druga, wytyczona przez Willa Gadda, uważana jest za najtrudniejszą drogę mikstową Kanady.


Ramon uporał się z Musashi dużo szybciej niż zakładał, a następnie:


został mi jeszcze tydzień tripu, Steel Koan był więc oczywistym celem. Wspinacze, którzy przeszli ostatnio tę drogę uznali ją za najtrudniejszą drogę mikstową w Kanadzie, wyglądało więc na to, że jest to doskonałe wyzwanie dla mnie – pracownika biurowego z Londynu. Wejście w lodową kurtynę na Musashi M12; fot. Simon Ward, źródło: ukclimbing.comDroga ta zaczyna się kilkumetrowym przewieszonym odcinkiem, który wchodzi nastepnie w dziesięciometrowy, poziomy dach, który jest najtrudniejszą częścią tej linii (po jego przejściu pozostaje jeszcze lodowa kurtyna). Jak twierdzi Will Gadd w tym przypadku nie można mówić o typowym cruxie drogi, ponieważ główny problem i trudność to nie jedno miejsce czy przechwyt, ale szereg skomplikowanych, wytężających ruchów pod rząd. Kilka dni zajęło Ramonowi rozgryzienie i przećwiczenie optymalnej sekwencji. Kiedy był gotowy, przyszedł czas na ostateczną próbę. Szybko przeszedł pierwszy odcinek i rozpoczął wspinanie w dachu. Czekały tu na niego pozytywne chwyty, wszystko zależało więc od odpowiednio mocnego chwyty i siły; jednym słowem musi się tu zginać. Ramon starał się przejść dach tak szybko jak to możliwe, ale i tak, kiedy wychodził na lodową kurtynę był już nieźle spompowany, miał nabite ramiona i zdarte od krzyku gardło. Lodowa polewa okazała się cienka, ale udało mu się dokończyć linię. Skwitował ten fakt dość krótko:


A więc to jest M13+. Nie znam się za bardzo na wycenach, ale z całą pewnością to była dla mnie walka.
Ramon na Steel Koan M13+; fot. Viki Harvey, źródło: ukclimbing.comA tu możecie zobaczyć przejście Steel Koan w wykonaniu Angeliki Rainer:
 źródło: ukclimbing.com, ramonmarin-uk.blogspot.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
olorin
Wbrew temu co jest napiasne w tekscie Steel Koan nie konczy sie na cienkiej lodowej polewce tylko gigantycznym filarze, ktory widac na zdjeciu.

Goryonline
 
2023-03-14
GÓRY
 

Poszukiwania

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-09
GÓRY
 

Tam, gdzie nie zaglądają kruki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-07
GÓRY
 

HIS – czeska alternatywa

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2023-02-23
GÓRY
 

Wipptal na poprawę humoru

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com