facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2012-07-09
 

Rafał Sonik: Wstydem jest śmiecić w górach

Rafał Sonik był głównym sponsorem historycznego już największego sprzątania Tatr, czyli akcji Czyste Tatry. Wielokrotnie podkreślał, że Tatry są mu bliskie. Mnie szczególnie spodobało się zaś to, jak znany przedsiębiorca i sportowiec pojmuje społeczeństwo obywatelskie i swoje zobowiązania względem niego.

Dlaczego wsparł Pan pomysł sprzątania Tatr?

Kiedy usłyszałem o pomyśle wielkiego sprzątania Tatr – akcji, po której miały pozostać czyste szlaki i szczyty, a w całość miały zaangażować się setki wolontariuszy – od razu zapaliłem się do tego pomysłu. To wydarzenie warte nie tylko rozpoczęcia, ale także przekształcenia w coś cyklicznego.

Wspieram różne akcje. Dla przykładu inny związany z górami projekt, w którym pomagałem, próbowano zrealizować kilka tygodni temu. Z wielkiej wyprawy w Himalajach wrócił właśnie Andrzej Bargiel, który zjeżdża na nartach z ośmiotysięczników. Prawie się udało i myślę, że to prawie stanie się już może za rok zwycięstwem. Byliśmy jego głównym sponsorem. Uważam, że na tym polega społeczeństwo obywatelskie, a w ramach tego społeczeństwa przywilej, który staje się jednocześnie zobowiązaniem przedsiębiorcy, żeby nie zamykać perspektywy swojego spojrzenia wyłącznie do swoich interesów, siebie samego i być może swoich najbliższych. Trzeba patrzeć na świat nieco szerzej i poprawiać go wszędzie tam, gdzie można to zrobić.

Czy takie sprzątanie ma szansę coś poprawić w Tatrach?

Postrzegam tę akcję przede wszystkim jako akcję edukacyjną. Takie akcje mają szansę odnieść skutek pod dwoma warunkami. Po pierwsze, gdy są widoczne i odczuwalne dla wszystkich – w tym wypadku turystów i po drugie, gdy są cykliczne. A będziemy się o to starać. To początek ważnego wydarzenia w Polsce.

Jak było na szlaku?

Wszedłem na Kasprowy Wierch z grupą ok. 60 dzieci ze Stowarzyszenia „Siemacha”. Widziałem ich reakcję na śmieci. Były szczerze oburzone. Jeśli idąc kilka godzin co chwila znajduje się niedopałki i butelki trudno się dziwić, że budzi się w dzieciach i młodzieży naturalny bunt. Gdy raz zwróci się im uwagę, już na zawsze będą pamiętały, że góry to miejsce, które powinno być czyste i które świadczy o naszej narodowej kulturze.

Przeczytaj całość pod adresem: http://goryksiazek.pl/

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-12-02
GÓRY
 

Turystyka zimowa dla zaawansowanych

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-28
GÓRY
 

Conrad Anker - wspinacz doskonały

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-23
GÓRY
 

W stronę wolności

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-05
GÓRY
 

Marek Holeček – wytrwałość i satysfakcja

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com