facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-09-06
 

Prolog zakopiańskich Spotkań

Wystartowaliśmy! 5 września, na inaugurację III Spotkań z Filmem Górskim odbyło się spotkanie w Galerii Sztuki na Kozińcu...


Wystartowaliśmy! 5 września, na inaugurację III Spotkań z Filmem Górskim odbyło się spotkanie w Galerii Sztuki na Kozińcu, gdzie prezentowana jest wystawa Wiatr Halny. Wrażenia i obrazy z Tatr.

Gości przywitała dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Teresa Jabłońska oraz Jakub Brzosko z Biura Organizacyjnego SzFG. W interesującą podróż po Tatrach, zaprosiła zebranych autorka wystawy, pani Anna Król, opowiadając o najważniejszych wątkach tatrzańskiej sztuki malarskiej. Widzowie podziwiali obrazy m.in. Jana Nepomucena Głowackiego, Stanisława Gałka, Stanisława Ignacego Witkiewicza czy Leona Wyczółkowskiego. Wystawa z jednej strony prezentuje najczęściej odwiedzane przez malarzy zakątki Tatr, jak Morskie Oko czy Dolinę Kościeliską, a z drugiej strony przedstawia cykle poszczególnych malarzy, jak np. tatrzańskie szkice Andrzeja Wróblewskiego. Tematem przewodnim wystawy stanowi zjawisko wiatru
halnego, który tak samo dzisiaj, jak i sto lat temu inspiruje artystów. Współczesnym akcentem wystawy były tatrzańskie impresje krakowskiej malarki Ireny Trzetrzewińskiej i zakopiańczyka Władysława Klamerusa. 

Po inauguracji członkowie Biura Organizacyjnego SzFG oraz sekretarz Miasta Zakopane Franciszek Bachleda Księdzularz spotkali się z Italo Zandonellą Callegherem, dyrektorem włoskiego Trento Film Festival - gościem tegorocznych Spotkań. Mamy nadzieję, że ta rozmowa stanie się przyczynkiem do współpracy pomiędzy oboma miastami.

Wieczorem w Globus Cafe odbyły się dwa slajdowiska: licealiści z Chorzowa zabrali nas w podróż do Ameryki Południowej, a członkowie śląskiego Klubu Skialpinistycznego Kandahar opowiedzieli o wyprawie w Pamir, na Pik Korżeniewskiej.

Dzisiaj pierwszy dzień Spotkań i kolejne atrakcje. O godz. 16 w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego zaplanowaliśmy rozstrzygnięcie Konkursu Fotografii Górskiej Przestrzeń życia, wernisaż wystawy pokonkursowej i spotkanie z Milanem Kapustą, a w w Hotelu Górskim na Kalatówkach odbędzie się spotkanie z twórcami filmu Prowokator.Zapraszamy!

Biuro Organizacyjne
Spotkań z Filmem Górskim
biuro@spotkania.zakopane.pl
www.spotkania.zakopane.pl

2007-09-06

(kg)

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com