facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-04-06
 

Polska ekspedycja ratowników TOPR dotarła do obozu bazowego

Polska ekspedycja ratowników TOPR, która z okazji 100-lecia TOPR chce zdobyć himalajski ośmiotysięcznik Dhaulagiri, dotarła do obozu bazowego położonego na wysokości 4650 m n.p.m.
Jesteśmy w bazie. Jednak nie wszystkie nasze bagaże dotarły razem z nami. Część została w bazie włoskiej, a część w bazie japońskiej (dwie godziny poniżej bazy). Teraz kulisi donoszoną je wahadłowo i spodziewamy się, że komplet powinien być dziś po południu. Brak całości sprzętu w tym osobistego utrudnia nam planowanie akcji górskiej – mówi Tomasz Witkowski, uczestnik wyprawy.

Mimo to, dwóch ratowników Ryszard Gajewski (kierownik wyprawy) i Edward Lichota wyruszyło na rozpoznanie terenu w kierunku obozu pierwszego. Doszli do wysokości 5100 m n.p.m. na lodowcu prowadzącym na przełęcz północno-wschodnią. Tu planowane jest rozbicie obozu pierwszego. Po drodze wspinacze poprawili oporęczowanie dojścia przez czoło lodowca i przygotowali do zabezpieczenia szczeliny lodowcowe przegradzające szlak podejścia.

Następnie w celu założenia obozu pierwszego wyruszy czteroosobowa grupa ratowników. Pierwotnie obóz składać się będzie z dwóch namiotów i wyposażenia kuchennego. Po drodze ratownicy uzupełnią dodatkowo oporęczowanie na lodowcu – mówi Tomasz Witkowski, uczestnik wyprawy.
Pogoda na razie nam dopisuje, jedynym problemem jest brak śniegu na północnej ścianie w rejonie drogi japońskiej – dodaje Witkowski.

Ratownicy wylecieli z Polski 23 marca br. Celem wyprawy jest zdobycie siódmego co do wielkości ośmiotysięcznika – Dhaulagiri  położonego w środkowo-zachodnich Himalajach Nepalu na wysokości 8167 m n.p.m.  W ten sposób ratownicy chcą uczcić setną rocznicę powstania TOPR oraz przypomnieć udział Polaków w zdobywaniu tej góry. Szczególną pamięć pragną oddać Jerzemu Hajdukiewiczowi, który wziął udział w wyprawach na Dhaulagiri (1958 i 1960) oraz przyczynił się do rozwoju medycy górskiej i nowoczesnych metod ratowniczych.

Źródło: Perception PR

Zapraszamy do śledzenia relacji na na blogu wyprawy w naszym serwisie. 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com