facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-06-27
 

Polscy himalaiści zdobyli Nanda Devi East - w hołdzie polskim wspinaczom sprzed 80 lat!

27 czerwca 2019 roku o godzinie 17 czasu lokalnego duet Jarosław Gawrysiak i Wojciech Flaczyński stanął na wierzchołku Nanda Devi East w Himalajach Gerhwalu! Polacy spędzili kilka minut na szczycie, po czym ruszyli w drogę powrotną do obozu trzeciego.

Fot. FB Jarosław Gawrysiak

 

Fot. FB Wojciech Flaczyński


Atak szczytowy rozpoczął się o godzinie 3 w nocy. Aura początkowo sprzyjała himalaistom – z czasem jednak wzmógł się wiatr, a gęstniejące chmury zaczęły ograniczać widoczność do zaledwie 30 metrów. Mimo tych trudności, polscy wspinacze po 14 godzinach intensywnej akcji górskiej znaleźli się na szczycie, upamiętniając tym samym pierwszych polskich zdobywców tej góry – Janusza Klarnera i Jakuba Bujaka, którzy dokonali podobnego wyczynu 2 lipca 1939 roku, rozpoczynając tym samym piękną historię polskiego himalaizmu.


Fot. FB  Nanda Devi East Polish Expedition

 

Przypomnijmy, że polska wyprawa wyruszyła do Indii 25 maja br. Poza kierownikiem Jarosławem Gawrysiakiem w składzie ekipy znaleźli się: Rafał Fronia, Dariusz Załuski, Stanisław Pisarek, Jan Lenczowski (wnuk jednego z pierwszych zdobywców), Wojciech Flaczyński, Bartłomiej Szeliga, Marcin Gałus, Filip Babicz i Oswald Rodrigo Pereira.

Trzymajmy kciuki, aby wszyscy himalaiści bezpiecznie powrócili do bazy i mogli świętować swój sukces.

 

Widok południowej grani na Nanda Devi East. Rozmieszczenie obozów na zdjęciu nie pokrywa się z obozami polskiej wyprawy. Zdjęcie pochodzi z poprzedniej wyprawy z 2009 roku. Fot. FB Jarosław Gawrysiak

 

W oczekiwaniu na kolejne wieści spod Nanda Devi East, zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego, opowiadającego o kulisach rocznicowej wyprawy. Stanisław Pisarek, pomysłodawca całego przedsięwzięcia, w rozmowie sprzed kilku tygodni przybliżył nam genezę pomysłu oraz historię swoistej klątwy, jaka dotknęła pierwszych zdobywców:

 

Źródło: PHZ & własne

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com