facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-03-31
 

Polki wyruszają zdobywać ośmiotysięcznik

W sobotę 29 marca 2008 r. rusza na ośmiotysięcznik Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) polski kobiecy zespół młodego pokolenia – Kinga Baranowska oraz Katarzyna Skłodowska.
 
W sobotę 29 marca 2008 r. rusza na ośmiotysięcznik Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) polski kobiecy zespół młodego pokolenia – Kinga Baranowska oraz Katarzyna Skłodowska.

Dhaulagiri (Biała Góra) – szczyt położony w Himalajach Nepalu jest siódmym, co do wysokości szczytem świata i do tej pory niezdobyty przez żadną Polkę.

Obie panie mają na swoim koncie już spore osiągnięcia. Kinga Baranowska (Alpinus Expedition Team) zdobyła już trzy ośmiotysięczniki – Cho Oyu (8201 m) w Tybecie, Broad Peak (8047 m) w Karakorum w Pakistanie oraz Nangę Parbat (8125 m) słynną, prawie 4-km ścianą Diamir. Jest dziewiąta Polką, która stanęła na szczycie ośmiotysięcznym. Zawodowo związana jest z operatorem telekomunikacyjnym EXATEL.

Katarzyna Skłodowska ma również w swoim dorobku liczne wspinaczki w Alpach i górach Azji. W zeszłym roku próbowała swych sił na siedmiotysięczniku Dhaulagiri II, który jest sąsiadem tegorocznego celu, zaś dwa lata temu wspięła się na Shivling (6543 m) w Himalajach Gharwalu, niezdobyty wcześniej przez żadną Polkę. Na co dzień pracuje jako lekarz w olsztyńskim szpitalu. Obie himalaistki mają nadzieję zdobyć Dhaulagiri tej wiosny. Kinga Baranowska próbowała już się zmierzyć z Białą Górą ostatniej jesieni, jednakże bardzo trudne warunki atmosferyczne nie pozwoliły jej dotrzeć do wierzchołka. Musiała podjąć trudną decyzję o odwrocie zaledwie 100 m od szczytu. Mamy nadzieję, że ten sezon w Himalajach będzie dla naszych ambitnych himalaistek bardziej przychylny.

To dla nas obu ważny szczyt – mówią alpinistki. Dhaulagiri jest moim wielkim marzeniem – wyznaje Kasia, natomiast Kinga dodaje – To moje drugie podejście do tej góry. Szczyt jest bardzo wymagający, himalaiści nie mogą go zdobyć już od kilku sezonów. Od czternastu lat żaden Polak nie stanął na jego wierzchołku. Jestem jednak dobrej myśli, zrobiłyśmy wszystko, by dobrze przygotować się do wyprawy. Cieszę się, że jadę na Białą Górę w zespole kobiecym. 

Informacje o wyprawie będą na stronach: www.kingabaranowska.com oraz na stronach Patronów i Sponsorów wyprawy. Bez nich wyprawa nie doszłaby do skutku.

Sponsorzy wyprawy:
EXATEL (www.exatel.pl) – jeden z największych alternatywnych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. Zapewnia m.in. łączność satelitarną podczas wyprawy, dzięki której będzie można otrzymywać bieżące relacje. ALPINUS (www.alpinus.pl) – jedna z pierwszych i najlepiej rozpoznawanych marek outdoorowych w Polsce.Firma rast (www.rast.com.pl) - Spółka Rast SA jest liderem w kategorii supermarketów premium w Polsce północno-wschodniej. Patroni medialni:

2008-03-31

(kg) 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com