facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2009-08-11
 

Polish Everest Expedition 2010 - zapowiedź wyprawy

Trasa, którą podąży zespół wspinaczy Polish Everest Expedition 2010, prowadzi od Chińskiej północnej strony Everestu poprzez Tybet. Jest to najdłuższe przejście na tej górze północną-wschodnią granią poprzez lodowiec Rongbuk.
Wybór dłuższej trasy pozwoli zespołowi na lepszą, sukcesywną aklimatyzację. Tą stroną w 1921 r. próbował wejść na szczyt sir George Mallory. Do tej pory są spory, czy to nie on jako pierwszy był zdobywcą góry.

Zamierzamy powyżej bazy głównej założyć 3 obozy przed atakiem szczytowym. Najtrudniejszym z odcinków będzie pokonanie 3 niebezpiecznych uskoków, ale czego się nie zrobi dla zdobycia szczytu... Wszyscy uczestnicy wyprawy działają w ramach idei zdobycia "Korony Ziemi", czyli najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. Poprzez tę wyprawę pragniemy też przypomnieć sylwetki naszych znakomitych polskich wspinaczy, którzy zginęli na tej górze (Andrzej Czok, Eugeniusz Chrobak oraz Tadeusz Kudelski).

Śladami Sir Georga Mallorego

Trasa, którą podąży zespół wspinaczy Polish Mt. Everest Expedition 2010, jest wiernym odtworzeniem pierwszego ataku na szczyt z roku 1921. Spośród tras dostępnych na Everest jest to najdłuższe przejście Północno-Wschodnią Granią przez lodowiec Rongbuk.

Wybór dłuższej trasy pozwoli zespołowi na lepszą, sukcesywną aklimatyzację. Na drodze wspinaczki znajduje się wiele trudnych i niebezpiecznych przejść a w szczególności 3 niebezpieczne uskoki o kącie nachylenia 90 stopni.

U podnóża lodowca Rangbuk, na wysokości 5200 m n.p.m., będzie znajdowała się Baza Polish Mt. Everest Expedition. Na najbliższe dwa miesiące stanie się ona jedynym domem dla wspinaczy. Baza to także miejsce pozwalające na realizację żmudnej aklimatyzacji. Każde wyjście powyżej 5200 m n.p.m. i zakładanie kolejnych obozów kończy się powrotem na nocleg do bazy. A wszystko po to, aby zespół miał czas na przystosowanie się do ekstremalnie trudnych warunków panujących na dużych wysokościach (niskie ciśnienie, obniżona zawartość tlenu w powietrzu, choroba wysokościowa).

Uczestnicy wyprawy:

Zbigniew Bąk
(kierownik wyprawy, organizator )
lat 37, Warszawa

Jacek Sidlarewicz (organizator)
38 lat, Żyrardów

Stanisław Budny (wsparcie techniczne)
58 lat, Poznań

Piotr Bujalski (fotograf)
41 lat, Warszawa

Więcej informacji na: everest2010.pl









 Zbyszek Bąk
 Jacek Sidlarewicz
 Staszek Budny
 Piotr Bujalski
 
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-07-25
GÓRY
 

Pięć ciekawych dróg tatrzańskich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-22
GÓRY
 

Lato i jesień w Laponii

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-11
GÓRY
 

Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-07-10
GÓRY
 

Anna Tybor rozpoczyna atak szczytowy na Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com