facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-02-06
 

Podsumowanie sezonu skalnego 2006 Polek

Liczne newsy w wielu zagranicznych magazynach i portalach internetowych na temat osiągnięć Polek we wspinaczce skalnej...


Liczne newsy w wielu zagranicznych magazynach i portalach internetowych na temat osiągnięć Polek we wspinaczce skalnej skłoniły mnie (podobnie jak przed rokiem) do przygotowania podsumowania sezonu. Podjąłem się oceny roku 2006 i postanowiłem przeanalizować ten okres miesiąc po miesiącu. Kryteria doboru osiągnięć pań do mojego zestawienia to trudności pokonanych dróg w stopniach: minimum 8a+ (X-, VI.5+/6) w stylu RP oraz 7c (IX, VI.4+/5) w stylu OS lub FL. Tak wysoko zawieszoną poprzeczkę pokonały zaledwie cztery dziewczyny, ale w tym przypadku niewielką liczbę w pełni rekompensuje super jakość!

Luty
Początek roku. Ola Taistra walczy we francuskim Calanques, gdzie w ramach rozwspinania prowadzi swoje kolejne 7c+ FL 48 Hueures, tym samym wyrównuje swój rekord.

Kwiecień
Wiosenna huśtawka pogodowa pozwoliła Oli na przejście we włoskim Ferentillo „tylko” drogi o nazwie Gaudi 7c OS  i w oryginalnej wersji So Sexi 8a+ RP.

Maj
Koniec pobytu Oli w Frentillo i „na otarcie łez” pada Resistanza Atipica 8b RP. Wszystko wskazuje na to, że jest to wynik grubo poniżej możliwości! Niestety, złego impasu Ola nie przełamie do końca sezonu. Ten wiosenny miesiąc jest także okresem, kiedy zaczynają pojawiać się newsy o Ani Sztompce. Po niezłym sezonie 2005 mieszkanka Tychów zalicza drogi na poziomie swojego maksa poza granicami kraju: Slim Line X- RP na Frankenjurze oraz w Polsce Aleja Zasłużonych VI.5+/6 RP na Jastrzębniku.

Czerwiec
Brak motywacji do wspinania w Polsce rzuca Olę do słowackiego Visnowego, gdzie charakter wspinania daleko odbiega od „kobiecego”. Pomimo to, szybko padają kolejno: Maraton X- RP i Baskerwil X- RP.

Lipiec
Rozpoczyna się wakacyjna kanikuła, nasze najlepsze zawodniczki rozjeżdżają się po westowych ogródkach skalnych, a na wyniki nie trzeba długo czekać. W ulubionym Rodellarze Kinga Ociepka dokonuje historycznego przejścia La Magantina 8a+ FL i tym samym zostaje pierwszą Polką prowadzącą drogę o takich trudnościach w tym stylu. Krakowianka dokłada jeszcze Gladiatora 8b RP i Coliseum 8a OS.
Ania tuż przed wizytą na Frankenjurze realizuje swoją zeszłoroczną zaległość i pokonuje w Jaskini Mamutowej Chomeiniego VI.6 RP. Frankońskie lasy są świadkiem prowadzenia Desperado X- RP. Ola również rozpoczyna swój trip od niemieckich wapieni, gdzie – skupiając się głównie na wspinaniu bez znajomości – pokonuje m.in. Carcascone IX OS.

Sierpień
To co dzieje się w tym miesiącu jest –  po Ekspozyturze Szatana Iwony Gronkiewicz-Marcisz i Power Playu Oli Taistry – kolejnym krokiem milowym w rozwoju polskiej kobiecej wspinaczki skalnej!
Kinga zalicza w błyskawicznym tempie bardzo trudne drogi z Geminis 8c RP na czele. Tym samym staje się najmłodszą pogromczynią drogi w tym stopniu na świecie i pierwszą Polką osiągającą taki wynik poza granicami! Do listy swoich prowadzeń dopisuje jeszcze: Botanics 8b RP, La belle inconne 8b RP, Aporia 8a+ FL, El corredor de la muerte 8a OS, Acrabita 8a OS.
W tym samym czasie Ola walczy w Ceüse i wyrównuje swój rekord wspinania bez znajomości, pokonując Les Collonetes 7c+ OS , prócz tego realizuje się na L’erance d’ume passion 7c OS oraz Face de Rat 8a+ RP.
Kilkutygodniowy pobyt Ani na nieobliczalnej pogodowo Frankenjurze owocuje przejściem kolejnych X-, tj. Wild At Heart  RP i Blow Job RP.

Wrzesień
Miesiąc powrotów, a zarazem najlepszych warunków w polskich skałach. Ola końcowe dni w Prowansji kończy pokonaniem Dolce Vita 8a+ RP. W mijającym sezonie studentka AWF Kraków odwiedza skałki naszej Jury raptem kilka razy, a pomimo to łup był nader wartościowy – Rydwany Ognia Direct VI.4+/5 FL na prądnickim Łaskawcu, co jest rekordem w polskich skałach.
Ogromne słowa uznania należą się Małgorzacie Miterze-Pieprzyckiej, która pokonuje historyczną Krucjatę Trzeźwości VI.6 RP na Wielkiej Cimie. Jest ona kolejną panią we wciąż ekskluzywnym gronie pogromczyń VI.6 z nadzwyczaj wymagającą drogą w tym stopniu na koncie.
Wysoką formę utrzymuje Ania, pokonując kolejną w tym roku VI.6-kę – Dyskopatię RP na Jastrzębniku.

Październik
Wspaniała polska złota jesień była świadkiem dwóch spektakularnych prowadzeń jednej pani. Wykorzystując fantastyczną dyspozycję Ania prowadzi Turka w Łazience VI.6 RP w Kobylanach i Wściekłe Psy VI.6+ RP na Murze Wyklętych w Podlesicach. Rekord życiowy na koniec skalnej jesieni na Jurze był ukoronowaniem wspaniałego sezonu i zarazem wynikiem plasującym Anię w pierwszej czwórce Polek w historii pokonujących takie trudności w naszym wapieniu (po Iwonie Gronkiewicz-Marcisz, Oli Taistrze i Kindze Ociepce).

Listopad
Nasze myśli częściej kierują się na Zachód, coraz zimniej, skóra zaciera się na bulderach. Kinga odwiedza Fontainebleau i pokonuje Carnage assis 7C . Jest to również rekord bulderowych trudności pokonanych przez kobietę.

Podsumowując
Intensywny progres wspinaczkowy Polek nie słabnie. Rokrocznie, od 2004 roku, kiedy Ola pokonała Power Playa panie realizują się na coraz trudniejszych problemach we wszystkich stylach. Ten rok przyniósł jeszcze jedną zmianę, tj. prawdziwe zauważenie jakości kobiecego wspinania skałkowego przez Kapitułę „Jedynki”, która zdecydowała się przyznać tę prestiżową nagrodę Kindze Ociepce. Śmiało można stwierdzić, że nasze wspinające się Panie – czego niestety nie można powiedzieć o nas, Panach – prezentują światowy poziom i jeżeli ten postęp nie osłabnie, możemy nawet stać się światową potęgą w tej dziedzinie. Ten wniosek powinien dać wiele do myślenia decydentom z PZA, którzy winni podjąć odpowiednie kroki w kierunku szeroko pojętej pomocy dla tych i innych utalentowanych zawodniczek. Życzę wszystkim Paniom jeszcze więcej mocy w sezonie 2007!

Sebastian Wutke

12-01 (151-152) 2006/2007

(kg)


 

 

 

 

 

 

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com