facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS

Podczas wspinaczki solo zginął John Bachar

Zdać się może, że jeszcze nie tak dawno (bo jakże rzadko w Polsce widzimy wspinaczy takiego formatu - więc i w pamięci zostają na dłużej) zachwycał nas podczas prelekcji na krakowskim festiwalu... Teraz wspinaczkowy świat obiegła smutna wiadomość o Jego śmierci.
5 lipca 51-letni John Bachar został znaleziony nieprzytomny, ale z wyczuwalnym oddechem przy podstawie Dike Wall, jednego ze swoich ulubionych rejonów w pobliżu jego domu w Mammoth Lakes w Kalifornii. Po przewiezieniu do szpitala stwierdzono zgon. Prawdopodobną przyczyną śmierci były obrażenia w wyniku upadku z wysokości. John wspinał się samotnie bez asekuracji po 25-metrowej ścianie północnej.


Dike Wall, Mammoth Lakes, wspina si Sarah Schneider (fot. Mick Ryan)


John Bachar był jednym z największych i najlepszych wspinaczy swojego pokolenia, definiując granice ludzkich możliwości we wspinaniu zarówno z liną jak i bez niej - a przy tym był człowiekiem o bezkompromisowej etyce.


John Bachar, Mike Graham i Ron Kauk (fot. Mike Graham)


Jego osiągnięcia wpisane nieodzownie w historię wspinaczki nie tylko amerykańskiej, ale i światowej (bo w Jego przypadku było to na ogół tożsame) przybliża artykuł Piotra Drożdża w listopadowym numerze Gór (11/174 2008) oraz uzupełnienie zamieszczone w portalu: "John Bachar - solista totalny".


John Bachar (fot. Karl Baba)


Będąc prekursorem wprowadzenia metodyki treningowej we wspinaczce zapamiętany zostanie przez wielu jako twórca drabiny (jego imienia) - nieodzownego elementu każdej szanującej się "pakerni".


Reklama Drabiny Bachara (fot. Mountain 106 (N/D 1985))


W ostatnich latach dał się poznać jako właściciel i projektant w produkującej buty wspinaczkowe firmie Acopa Shoes. Osierocił syna Tyrusa.


John ze swoim synem Tyrusem - czerwiec 2009 (fot. arch. John Bachar)


Jakiegoż smutnego znaczenia nabierają ostatnie słowa Bachara w nakręconym w młodości filmie: "I`m going to climb for the rest of my life."* Dopełniając znaczenie i zapewne swój los po latach powie: "Wszyscy musimy umrzeć, a ja wolę umrzeć podczas wspinania, niż robiąc cokolwiek innego"
(tm)

*"Zamierzam się wspinać przez resztę mojego życia."
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-14
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Piętnasty Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego już za Nami!

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2023-08-17
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Aladaglar / wspinanie w Antytaurusie

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-08
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Krakowskie Krzemionki wracają do gry

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-20
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Zawody Drytool 2022

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-12-12
WSPINACZKA SPORTOWA
 

Magiczna Sintra - wspinanie i surfing w Portugalii

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com