facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2007-11-28
 

Po I Spotkaniach Podróżników i Eksplorerów w Krakowie

Wśród prelegentów znaleźli się również m. in. zdobywca patagońskiego szczytu Fitz Roy, Wiesław Burzyński, oraz wybitny badacz kultury i sztuki buddyjskiej, Marek Kalmus.


Kilkunastu prelegentów, brak wolnych miejsc na widowni, znakomite zdjęcia oraz pasjonujące, barwne i świetnie opowiedziane historie z wypraw w najprzeróżniejsze zakątki świata – tak wyglądały I Spotkania Podróżników i Eksplorerów, które w niedzielę zakończyły się w Krakowie.

Celem Spotkań było zaprezentowanie podróżniczych dokonań, często na skalę światową, osób związanych z Krakowem. Impreza trwała dwa dni i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem publiczności. Dwie sale Zajazdu Kościuszkowskiego należącego do Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, w których odbywały się pokazy fotografii i prelekcje, były przez cały czas po brzegi wypełnione osobami w bardzo różnym wieku.

- Okazało się, że w Krakowie istnieje duże zapotrzebowanie na takie wydarzenie - mówi Janusz Janowski, pomysłodawca i organizator przedsięwzięcia. – Chcemy, by Spotkania stały się cykliczne i na stałe wpisały się do kalendarza imprez.


Piotr ChmielińskiGościem specjalnym I SPE był Piotr Chmieliński, jeden z najwybitniejszych żyjących podróżników, w rankingu dokonań eksploracyjnych XX wieku opracowanym przez „The New York Times” wymieniany w jednym szeregu z Robertem Pearym, Edmundem Hillarym czy Neilem Armstrongiem. Na Spotkania przyleciał aż z nad Potomacu w stanie Virginia, gdzie obecnie mieszka. W sobotę opowiedział o swoich największych osiągnięciach kajakowych – zdobyciu Kanionu Colca oraz spłynięciu Amazonki.

Wśród prelegentów znaleźli się również m. in. zdobywca patagońskiego szczytu Fitz Roy, Wiesław Burzyński, oraz wybitny badacz kultury i sztuki buddyjskiej, Marek Kalmus, od którego można się było dowiedzieć na przykład, dlaczego mieszkańcy Bhutanu umieszczają nad drzwiami swoich domów rzeźbione fallusy.


Wiesław Burzyński - pokaz

Nie zabrakło miejsca także dla młodych polskich globtroterów i ich opowieści – o wspinaczce w dziewiczych rejonach Karakorum, eksploracji najgłębszych jaskiń świata czy podróży do Sudanu.

Imprezie towarzyszył fotoplastykon oraz pokaz filmów autorstwa osób nagrodzonych w latach 2005-2007 Kolosami – statuetkami za dokonania roku w dziedzinie eksploracji jaskiń, żeglarstwa, alpinizmu i podróży. Pomysłodawcą i organizatorem przyznawania Kolosów również jest Janusz Janowski.

Więcej: kolosy.pl/spotkania2007.php

Źródło: www.turnia.pl

2007-11-28

(kg)

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-03-14
GÓRY
 

Poszukiwania

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-09
GÓRY
 

Tam, gdzie nie zaglądają kruki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-07
GÓRY
 

HIS – czeska alternatywa

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2023-02-23
GÓRY
 

Wipptal na poprawę humoru

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com