facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-04-23
 

PIOTR MORAWSKI PRZED ATAKIEM NA SZCZYT ANNAPURNY!

„Rozpoczynamy atak, trzymajcie kciuki” – napisał Piotr w informacji smsowej. 

Piotr Morawski z Alpinus Expedition Team i Peter Hamor dotarli do ABC (obóz wysunięty) i 23 kwietnia wyjdą do obozu I. „Rozpoczynamy atak, trzymajcie kciuki” – napisał Piotr w informacji smsowej. Dodał: „Telefony poza jednym nie działają, Piotr Pustelnik i Darek Załuski są dzień za nami”.

Na razie himalaiści podzielili się na dwa zespoły. Piotr Morawski z Peterem wyruszą 23 kwietnia. Piotr Pustelnik i Darek doposażyli obóz I na wysokości 5500 m n.p.m. i wyruszą dzień później. Potem już razem do szczytu. 

Piotr Morawski, Piotr Pustelnik, Peter Hamor i Dariusz Załuski już w 2006 roku próbowali zdobyć Annapurnę. Udało się to jednak tylko Słowakowi. Piotr Morawski i Piotr Pustelnik po przejściu przez szczyt wschodni góry (8010 m) zatrzymali się, bo podjęli decyzję o ratowaniu życia tybetańskiego himalaisty Lotse, który na wysokości utracił wzrok (doznał tzw. ślepoty śnieżnej). Annapurna należy do niskich ośmiotysięczników jednak jest zaliczana do jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. Do 2005 roku zarejestrowano zaledwie 103 wejścia na wierzchołek główny i aż 56 przypadków śmierci. Masyw Annapurny jest bardzo rozległy i składa się z 6 dużych szczytów, czyli głównego wierzchołka i pięciu wysokich siedmiotysięczników. Jest pierwszym ośmiotysięcznikiem zdobytym przez człowieka – 3 czerwca 1950 roku zdobyli ją po ciężkiej walce Maurice Herzog i Louise Lachenal. Do tej pory górę zdobyło 8 Polaków:
1987 – Artur Hajzer, Jerzy Kukuczka – pierwsze wejście zimowe,
1991 – Bogdan Stefko, Krzysztof Wielicki, Wanda Rutkiewicz, Ryszard Pawłowski, Mariusz Sprutta,
1996 – Andrzej Marciniak.
 
Cel obecnej wyprawy to Annapurna od strony czeskiej. Obrana droga czeska (lub zwana drogą Gabbarrova) to północno-zachodnia ściana. Droga ta została pokonana pierwszy i jedyny raz przez zespół Nežerka/Martiš w 1988 roku. Dobry, wypróbowany skład oraz logiczna i bezpieczna linia zwiększają szansę na sukces.


W bazieCzłonkowie ekipy oprócz Piotra Morawskiego:
Piotr Pustelnik - zdobywca 13 ośmiotysięczników, brał udział w wielu wyprawach w Himalaje, Karakorum i góry świata, wspina się w górach wysokich od 1985 roku
Peter Hamor – zdobywca 5 ośmiotysięczników, najlepszy słowacki himalaista, zdobywca Korony Ziemi, ma na koncie 2 wejścia na szczyty ośmiotysięczne jako pierwszy Słowak
Dariusz Załuski – zdobywca 4 ośmiotysięczników, brał udział w wielu wyprawach zimowych, wspinaczkę łączy z profesjonalnym filmowaniem, a jego filmy z najwyższych gór świata zdobywają nagrody na festiwalach górskich i podróżniczych.

2008-04-23

(kg)
 
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-02-12
GÓRY
 

VI Memoriał Olka Ostrowskiego

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-02-01
GÓRY
 

24 000 metrów w pionie w 24 godziny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-01-30
GÓRY
 

Kobiecy skiturowy trawers Tatr Wysokich

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
 
Kinga
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com