facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-01-16
 

Patxi Usobiaga - pierwsze 8C+ OS?

Patxi Usiobiaga robi pierwsze 8C+ OS i pierwsze (!) przejście drogi Bizi Euskaraz w rejonie Etxauri.

Gdy we wrześniu, po otrzymaniu nagrody Salewa Rock Award we włoskim Arco, zapytaliśmy Patxiego Usiobiagę, co sprawiło mu największą satysfakcję – zwycięstwo w Pucharze Świata, przejście 8c+ OS czy zrobienie trudnych dróg RP – Bask bez chwili wahania odpowiedział, że zdobycie Pucharu. „To była długa droga i moje największe marzenie. Wspinanie na zawodach różni się również tym, że musisz konkurować z innymi. W skałach można sobie pozwolić na większy luz. Gdy nie idzie ci dzisiaj, możesz spróbować jutro lub pojutrze. Kiedy spalisz jakiś onsajt, zawsze znajdzie się inna linia” – mówił. Nie omieszkaliśmy zadać pytania, czy jego zdaniem wspinaczkowy świat dzieli długa droga od przejścia 8c+ OS. W tym przypadku Patxi okazał się być znacznie mniej zdecydowany, mówiąc, że ciągle ciężko mówić o ustabilizowaniu się poziomu na 8c OS. Konstatował, iż czuje się pewnie, mówiąc o 8b+OS, natomiast trudniejsze przejścia wciąż są zbyt rzadkie, aby pozwolić sobie na kategoryczne stwierdzenia. Mimo to przyznał, że osobiście uważa odstrzał na 8c+ za możliwy. „Trzeba tylko znaleźć odpowiednią drogę” – dodawał.


Patxi Usiobiaga na Bizi Euskaraz 8C + OS.Jak się miało okazać trzy miesiące później, pytania, które zadaliśmy Patxiemu, były w pewnym sensie prorocze. Hiszpan ponownie wygrał Puchar Świata, a po jego zdobyciu błysnął prawdopodobnie najlepszą serią przejść w historii wspinaczki skałkowej. Musimy napisać o przejściu, które – pod warunkiem potwierdzenia się wyceny – wejdzie do annałów wspinania sportowego. Otóż wszystko –  a w każdym razie bardzo wiele – wskazuje na to, że Patxi upolował ową „odpowiednią” drogę i udało mu się dokonać pierwszego onsajtu na linii wycenionej na 8c+. Co ciekawe, było to zarazem pierwsze (!) przejście drogi Bizi Euskaraz w rejonie Etxauri. Linia została obita już 4 lata temu przez Ekaitza Maiza i mimo prób wielu dobrych wspinaczy czekała od tego czasu na pierwsze przejście RP. Miast tego doczekała się nietypowego otwarcia w najczystszym stylu, dzięki czemu prawdopodobnie zyska wieczną sławę. Brzmi to wszystko trochę nierealnie, dopóki nie uświadomimy sobie, że propozycja wyceny pochodzi od człowieka, który w czasie ostatnich kilku miesięcy przeszedł dwie drogi 9a+, trzy 9a i ma na koncie grubo ponad 20 oesów na 8b+ i dwa na 8c.

Za sezon 2006/2007 Patxi został nominowany do tytułu zarówno najlepszego zawodnika (La Sportiva Competition Award), jak i  najlepszego wspinacza skałkowego (Salewa Rock Award). Wydaje się, że w tym roku jury tej prestiżowej nagrody, w którego wschodzą redaktorzy najważniejszych pism górskich z całego świata (w tym GÓR), będzie miało jeszcze trudniejszy orzech do zgryzienia. Będzie on jednak logiczną konsekwencją niespotykanej od lat dominacji jednej osoby w obu tych dyscyplinach…

 

Góry 12 (163) 2007
(kg)
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com