facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2008-06-17
 

PANIE ATAKUJĄ…

Po pewnej stagnacji, jaką obserwowaliśmy w miesiącach zimowych, zaczyna być dużo słychać o znakomitych wynikach wspinających się pań.
Po pewnej stagnacji, jaką obserwowaliśmy w miesiącach zimowych, zaczyna być dużo słychać o znakomitych wynikach wspinających się pań. Może jeszcze nie obserwujemy takiego wysypu kobiecych 8c, jaki odnotowywaliśmy w pewnym momencie w ubiegłym roku, ale znowu dzieje się sporo. Poza tym ilość w tym wypadku najwyraźniej przeszła w jakość.

Wobec dłuższej przerwy w topowych wynikach sportowych „królowej kobiecego wspinania”, Josune Bereziartu, do głosu dochodzą panie, pretendujące najwyraźniej do miana księżniczek. Niewątpliwie bardzo do twarzy z takim tytułem 18-letniej Charlotte Durif. Ostatnio Francuzka zapisała na swoje konto dwa przejścia, które zostaną w annałach kobiecej wspinaczki sportowej. Po pierwsze wyrównała niesamowity rekord onsajtowy Josune Bereziartu, która ustanowiła go na Hidrofobii w Montsant. Rekordowy onsajt Charlotte miał miejsce na drodze Leon 8b+ w Les Concluses. Francuzka nie spoczęła na laurach po tym sukcesie i zapragnęła ustanowić swoją życiówkę również w przejściu RP. Uznanie musi budzić nie tylko sama cyferka, ale również styl, w jakim nastolatka przeszła swoją najtrudniejszą jak dotąd drogę. Otóż Home Sweet Home 8c/c+ Charlotte pokonała już w drugiej (!) próbie. Droga jest ubiegłoroczną nowością i znajduje się w rejonie Pierrot Beach. Dzięki jej prowadzeniu Francuzka wpisała się na wciąż krótką listę wspinaczek legimitujących się w swoich kapownikach wynikiem wykraczającym ponad 8c (Bereziartu, Liv Sansoz, Beth Rodden i – o czym poniżej – Natalija Gros). Na tych dwóch wybitnych przejściach nie kończy się jednak lista osiągnięć Durif. Ponadto dokonała ona jeszcze trzech przejść dróg 8c: jednego w tureckim Sarkit (Dropcity 8c) oraz dwóch w Pierrot Beach (Heresistance 8c i Smoke 8c w 2 próbie). Ponadto pokonywała linie 8b+ RP i 8a+ OS, ale w jej przypadku takie wyniki można po prostu określić słowem „standard”.

Wspomnieliśmy, że w przejściu drogi trudniejszej od 8c+ Durif wyprzedziła Słowenka Natalia Gros. Każdy kto widział Natalię podczas zawodów wspinaczkowych, wie, jakim dysponuje powerem , toteż można się było spodziewać, że prędzej niż później padnie jakaś 8c+ w sztandarowym rejonie Słowenii, a zarazem najlepszej „pakerni” dla wspinaczy z tego kraju – Mišja Peč. Tak też się stało – tatuaż z logiem Red Bulla na jej ramieniu najwyraźniej dodał jej skrzydeł na linii Histeria 8c+.

Ponadto serwisy odnotowały „jedynie” kobiece przejścia linii 8b+. Drogę o tych trudnościach o nazwie Lightning 8b+ pokonała podczas swojej podróży po rejonach Chin Amerykanka Emily Harrington. Dwie linie 8b+ zaliczyła również znana wielu jako „dziewczyna Chrisa Sharmy” Daila Ojeda. Nazwa pierwszej drogi jak najbardziej wpisuje się w klimat naszych skojarzeń, ponieważ była nią Rollito Sharma Extension w Santa Linya J Drugą drogę w tym stopniu pokonała w szerzej opisanym w tym numerze GÓR rejonie Margalef, gdzie przeszła La Via del Kim 8b+.

Góry 5 (168) 2008

(kg)
Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-06-14
GÓRY
 

Wyprawa Anny Tybor na Nanga Parbat nabiera rozpędu

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-22
GÓRY
 

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na zachód

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-05-06
GÓRY
 

Madera - trekkingowy raj?

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-26
GÓRY
 

Z południa na północ Korsyki – częśc 2

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com