facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2015-03-02
 

Pakistan: policja wysokogórska ma zapewnić bezpieczeństwo wspinaczom

Władze Gilgit-Baltistan, obszaru administracyjnego w północnym Pakistanie, podjęły decyzję o sformowaniu jednostki policji wysokogórskiej, by zachęcić zagranicznych wspinaczy do powrotu w góry.

Przypomnijmy, w czerwcu 2013 roku grupa terrorystów zabiła dziewięciu wspinaczy w bazie pod Nanga Parbat, która znajduje się na terenie Gilgit-Baltistan. Był to najbardziej tragiczny tego typu atak w tym rejonie, ale – niestety – nie jedyny. Pod koniec lat 90. w rejonie Nangi został zamordowany japoński turysta; w 1999 roku jedna osoba zginęły na Haramosh Peak, a dwie w Gupis Valley; kolejne dwie straciły życie w 2001 roku.

 
Grupa ma chronić wspinaczy i trekkersów przed terrorystami. Pakistański szef policji poinformował, że pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia przyjezdnym bezpieczeństwa jest sformowanie dobrze wytrenowanej Jednostki Wysokogórskiej (High Altitude Unit), w skład której weszło 150 młodych żołnierzy. Przechodzą szkolenia pod okiem profesjonalnych wspinaczy. Ich celem jest przygotowanie do radzenia sobie z trudnymi warunkami pogodowymi i wysokością. Będą oni także brali udział w akcjach ratunkowych. 

Decyzję popiera Steve House, który powiedział magazynowi Rock and Ice: „wszystko, co rząd Pakistanu robi, by wspierać turystykę górską, biorę za dobrą monetę”.

Nie są jednak znane szczegółowe informacje w jaki sposób specjalna jednostka ma działać i chronić turystów i wspinaczy.


Na terenie rejonu Gilgit-Baltistan znajdują się najwyższe górskie masywy świata: Karakorum, zachodnie Himalaje, Pamir i Hindukusz, a także 5 spośród 14 ośmiotysięczników. Najsłynniejsze, to oczywiście K2 i Nanga Parbat.źródło: rockandice.com

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
 
Kinga
 
2024-04-24
GÓRY
 

Ewoucja w zimowym sprzęcie

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-04-18
GÓRY
 

Dream Line 2024 – Anna Tybor wyrusza w Himalaje

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-25
GÓRY
 

Ferraty w Dolomitach – przegląd subiektywny

Komentarze
0
 
 
Kinga
 
2024-03-04
GÓRY
 

Tomek Mackiewicz. Pięć zim pod Nanga Parbat

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com