facebook
 
znajdź partnera
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-05-07
 

Odłożone marzenia o zimowym K2 dla Polaków

To była trudna, ale jednocześnie jedyna odpowiedzialna decyzja. Polską zimową wyprawę na K2 przekładamy na 2020 rok.” powiedział Piotr Tomala, kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera.

Piotr Tomala - fot. arch. FB Piotra Tomali

 

Wczorajszego dnia na stronie Polskiego Himalaizmu Zimowego opublikowano informację o przełożeniu na przyszły rok planowanej zimą narodowej wyprawy na K2. Nasi himalaiści powrócą zatem pod górę w 2020 roku. Do tego czasu  zadaniem programu Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera będzie wyłonienie i wyszkolenie silnego składu, który zmaksymalizuje szanse na zdobycie szczytu.

 

Odpowiedni, wyselekcjonowany zespół to podstawowy warunek sukcesu - niestety obecna grupa nie rokowała realnych szans na powodzenie wyprawy, ponieważ kilku potencjalnych członków ekipy nabawiło się kontuzji. Trudno zatem oczekiwać by tak osłabiona, mniej doświadczona grupa mogła realnie zmierzyć się z K2. Brak wystarczającej liczby doświadczonych wspinaczy oznacza zwiększone ryzyko podczas działań na górze.

 

Trzeba szczerze przyznać, że decyzja - choć tak trudna - budzi szacunek z uwagi  na odpowiedzialną postawę organizatorów, ich dbałość o bezpieczeństwo uczestników i sensowną logistykę przedsięwzięcia.

 

Lata 2019 i 2020 rok będą poświęcone na wyprawy unifikacyjne i wyjazdy szkoleniowe, dzięki którym swe kwalifikacje podniosą młodzi, zdolni  wspinacze - obecnie bez  doświadczenia w górach wysokich. Jeśli plan się powiedzie - przed zimą 2020 nowi adepci będą już himalaistami z doświadczeniem odpowiednim do działania na tak wymagającej górze, jaką jest K2. W maju planowane jest jeszcze kolejne zgrupowanie - tym razem w hotelu w Arłamowie gdzie pojawi się szerokie grono osób związanych z programem Polskiego Himalaizmu Zimowego.

 

Przypomnijmy, że K2 (8611m) jest ostatnim niezdobytym zimą ośmiotysięcznikiem. W ubiegłym roku Polska wyprawa  pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego musiała uznać wyższość góry, z kolei tej zimy drugi szczyt świata atakowały aż dwie ekipy – międzynarodowa pod kierownictwem Alexa Txikona która ostatecznie osiągnęła wysokość 7150 m oraz rosyjska wyprawa, której szefował Wasilij Piwcow, wzmocniona himalaistami z Kirgistanu i Kazachstanu.

 

Należy zwrócić uwagę na fakt, że Alex Txikon już zapowiedział rychły powrót pod K2 jeszcze tegorocznej zimy. Jak sam mówi, kilka dni po powrocie, rozpoczął planowanie kolejnej zimowej ekspedycji do Pakistanu.

 

Czyli jak widać - zima 2019/2020 na K2 zapowiada się także ciekawie.

 

A zatem przed śmiałkami wielkie wyzwanie, ale i wielka praca. Oczekujemy na pomyślne wieści!

 

Źródło: PHZ

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2022-11-23
GÓRY
 

W stronę wolności

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-11-05
GÓRY
 

Marek Holeček – wytrwałość i satysfakcja

Komentarze
0
 
Goryonline
 
Goryonline
 
2022-09-13
GÓRY
 

Andrzej Bargiel - Khumbu Icefall

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2022-09-05
GÓRY
 

Andrzej Bargiel – W drodze do Everest Base Camp

Komentarze
0
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com