facebook
 
nowy numer GÓR
 
 
 
 
 
szukaj
 
 
 
Nasz kanał RSS
2019-09-23
 

Nirmal ”Nims” Purja zbliża się do finiszu Project Possible 14/7 - Nepalczyk zdobył Czo Oju!

Jak już pewnie wiecie Nirmal ”Nims” Purja ma zamiar zdobyć wszystkie 14 ośmiotysięczników w zaledwie 7 miesięcy! Ostatni raz gdy pisaliśmy o Nepalczyku, kończył on drugą fazę projektu wejściem na K2 (8611 m n.p.m.) oraz Broad Peak (8051 m n.p.m.). Po dzisiejszym sukcesie na Czo Oju (8188 m n.p.m.) himalaiście do zrealizowania planu pozostały ”jedynie” 2 szczyty!

Jeszcze "tylko" dwa szczyty dzielą Nirmala "Nimsa" Purję od realizacji jego niewiarygodnego projektu. Fot. FB Nirmal Purja MBE: "Project Possible - 14/7"

 

Pierwotnie to nie Czo Oju, a Manaslu (8163 m n.p.m.) miało być pierwszym elementem ostatniego etapu przedsięwzięcia. Nirmal znajdował się już nawet w bazie pod Manaslu, jednak 14 września niespodziewanie poleciał pod Czo Oju. Tam, po dojściu do obozu drugiego wspinacz zdecydował się zawrócić na drogę normalną, żeby dzisiaj, mimo głębokiego śniegu w najwyższych partiach góry, zdobyć szczyt w towarzystwie kilku Szerpów. Przypominamy, że Nims wspomaga się tlenem z butli.

 

Wycof Nepalczyka spod Manaslu, był jednak tylko chwilowy. Purja ponownie będzie przymierzał się do wejścia na ósmy szczyt świata, który ma zamiar zdobyć jeszcze w tym miesiącu.

 

Niedawno z powodów politycznych zmieszczenie się Nimsa w zaplanowanym czasie 7 miesięcy stanęło pod znakiem za pytania. Chińczycy zakończyli już bowiem wydawanie pozwoleń na wejścia na Sziszapangmę (8013 m n.p.m.) w tym roku, co bardzo komplikuje sytuację himalaisty, który takowego jeszcze nie posiada. Ma on na szczęście jeszcze ponad miesiąc na ukończenie projektu, więc trzymamy kciuki, żeby chińskie władze wydały zgodę na atakowanie tego ostatniego, niezdobytego przez Nepalczyka szczytu.

 

Źródło: Nirmal Purja MBE: "Project Possible - 14/7" & info własne

Więcej nowości i ciekawych artykułów znajdziesz na naszym nowym serwisie: www.magazyngory.pl
KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
Goryonline
 
2023-03-28
GÓRY
 

Wielkie Solisko na dwa sposoby

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-14
GÓRY
 

Poszukiwania

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-09
GÓRY
 

Tam, gdzie nie zaglądają kruki

Komentarze
0
 
Goryonline
 
2023-03-07
GÓRY
 

HIS – czeska alternatywa

Komentarze
0
 
Goryonline
 
 
 
 
Copyright 2004 - 2023 Goryonline.com